Iako još uvijek nije usvojen budžet, Grad Banjaluka je raspisao javnu nabavku za postavljanje replika dinosaurusa na Banj brdu u vrijednosti od 150.000 KM.
To se, svakako kosi sa izjavom gradskog menadžera Mirne Savić Banjac, koja je kazala da ugovor za mjerenje kvaliteta vazduha nije moguće potpisati jer još, prema njenim riječima, budžet nije usvojen.
Posljednja javna nabavka vezana za mjerenje zagađenosti vazduha datira je bila 2023. godine i iznosila je oko 120.000 KM. Sada, ta su sredstva preusmjerena za dinosauruse.

Tender
Grad Banjaluka je raspisao tender za nabavku osam modela dinosaurusa u prirodnoj veličini za koje je spreman da plati oko 130.000 KM.
Prema specifikaciji, svaki od modela će moći ispuštati zvukove, mrdati glavom, treptati, mahati repom, a trebali bi biti otporni na vremenske prilike.
U grupi ovih praistorijskih bića nalaze se Tyrannosaurus Rex, Brahiosaurus, Triceraptors, Stegosaurus, Coloradisaurus, Dilofosaurus, Spinosaurus i Quetzalcoatlus.
Rok za dostavljanje ponuda je 5. mart, a isti dan je planirano i njihovo otvaranje.
Stanivuković rekao, pa porekao
Podsjećamo, gradonačelnik Draško Stanivuković je nedavno najavio izgradnju Dino parka, otkrivši da će on biti na Banj Brdu, poznatom banjalučkom izletištu, međutim, sada je promijenio ploču.
Nismo još odlučili na kojoj lokaciji će biti izgrađen Dino park, poručio je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Činjenica je, kako je kazao – da je u jednoj javnoj nabavci koja se gleda zbirno – navedeni urbanističko-tehnički uslovi za Banj brdo, a što je, kako ističe, tehnička greška odnosno tehnički dio koji se može korigovati.
“Mi u postupku javne nabavke nemamo potrebu da to izvedemo i možemo to da promijenimo u toku postupka javne nabavke. Prema tome, ispoštovaćemo ono što smo rekli, a to je da ćemo za lokaciju gledati širi centar grada, da vidimo koje je rješenje najbolje”, naveo je Stanivuković.
Napominje da će se razgovarati sa svima – sugrađanima, udruženjima, arhitektama i urbanistima, a sve u cilju da se sagleda koja je to najbolja lokacija za Dino park.
“Kada se govori o Banj brdu ne priča se o Trešnjiku, nego o cijeloj rekreativnoj zoni da li ima prostora, gdje bi kroz šumu to moglo da djeluje ambijentalno da se uklopi, a da opet najveći broj mališana, građana, turista može da uživa. Dakle, Trešnjik će ostati Trešnjik, radićemo staze, obnavljati klupe, mobilijar i sve će biti bolje nego što jeste”, kazao je Stanivuković.
Ističe da ima dovoljno vremena, da se sa odlukom neće žuriti, te da nema mjesta za stvaranje panike.
“U ovom momentu imamo samo čvrstu odluku da idemo u izgradnju Dino parka, nabavljanje modela dinosaurusa, a lokaciju ćemo sagledati u narednom periodu u širem krugu”, zaključio je on.
Reagovao i SUBNOR
Njihovo saopštenje prenosimo u cjelosti:
"Šokirani objavom na portalima i medijima da je Grad Banjaluka raspisao tender za nabavku figura dinosaurusa i spoznajom iz medija da se isti planiraju locirati u tzv. Dino parku na Banj brdu, tražimo hitno zaustavljanje ove aktivnosti, da na vrijeme spriječimo skrnavljenje najsvjetlijeg simbola istorije Drugog svjetskog rata kako za Banjaluku tako i za čitavu Bosansku Krajinu.
Nije nam jasno kome je to palo na pamet. Skrnavljenjem prošlosti rušimo budućnost. Sramota je da je uopšte došlo do ove ideje na ovaj način.Nažalost, spomenik na Banj Brdu, koji je simbol borbe protiv fašizma i danak hrabrosti naših predaka trenutno je u veoma lošem stanju, što predstavlja ne samo estetski, već sigurnosni i istorijski problem. Nadalje napominjemo da smo unazad više godina tražili i zahtijevali obnovu spomenika. Pa zar su dinosaurusi prioritet.
Kao organizacija nemamo ništa protiv takve vrste parka za djecu i omladinu, ali na lokacijama na kojima to priliči, a nikako na lokaciji gdje se nalazi najznačajnije spomen obilježje Grada Banjaluka.
Nadamo se da smo na vrijeme dali do znanja da se ovo ne smije desiti u Gradu Banjaluka, te da očekujemo da se od istog odustane a da se sredstva usmjere na renoviranje postojećeg spomen obilježja", navodi se u saopštenju.
Rekreativna zona Bnajaluka
Igračke dinosaurusa koji mašu repom i namiguju u vrijednosti 150.000 KM u Rekreativnoj zoni Banjaluka nisu potrebni korisnicima koji dolaze u taj dio grada, navode u objavi na društvenim mrežama iz Rekreativne zone Banjaluka.Kako su naveli, njima ne trebaju dinosaurusi, treba ima voda.
“Ne trebaju nam dinosaurusi! Treba nam voda. I ovom prilikom se i zvanično ograđujemo od takvih bespotrebnih instalacija. Korisnicima je potrebnija besplatna pitka voda na česmi kod spomenika, koja je postojala do prije 10 godina, kada je odjednom ‘nestala’, a 40 godina je snabdijevana sa izvora na Zmajevcu. Ne tjerajte nas da pokrećemo inicijativu i ankete”, navode oni.