Udruženje poslodavaca Federacije bosne i Hercegovine u Sarajevu na današnjoj pres konferenciji uputilo je apel vlastima na svim nivoima da zasutave pritisak na poslodavce kroz poboljšanje poslovnog ambijenta.
Kako je rekao predsjednik Upravnog odbora Udruženja Adnan Smailbegović inflacija je već krenula.
"Već je krenuo jedan značajan broj otkaza, to su negativne posljedice odluke o minimalnoj plaćžti. Ovo će sasvim sigurno povećati sivu zonu i sivu ekonomiju, te ono najbolnije to što će zaustaviti ili usporiti rast privrede”, rekao je Smailbegović.
On je upitao zašto se odugovlači sa fiskalnim reformama.
“Tražimo od vlade Federacije ono što su nam i obećali, a to je usvajanje fiskalnih zakona. Fiskalizacija je dobar način i model, smanjenje sive ekonomije, mi odavno pozivamo na online fiskalizaciju. Drugo je javni sektor, koji je statistički gledano najveći u Evropi. Prosjek u Evropi je 16 posto zaposlenih u javnom sektoru, Švicarska ima najmanje 12 posto, a kod nas postoje dva podatka, oba su katastrofa, jedan da je 43 posto, a drugi da je 34 posto. Jednostavno javni sektor jede sve ono što realni sektor i građani uplate u budžet. Sljedeće, odnos penzionera I zaposlenih u Evropi, samo je Rumunija gora od nas, naš prosjek je 1,15, a prosjek Evrope je 1,7. To znači da nama treba 250 hiljada radnika, ili da se jedno 100 hiljada iz javnog sektora prebaci u realni I da se zaposli još nekih 150 hiljada”, rekao je Smailbegović.
On je pozvao na hitno usvajanje fiskalne reforme.
“Otkazi su već krenuli, zvanične informacije se ne objavljuju, namjerno ili slučajno, ne znam. Do danas je na nivou FBIH uručeno već oko sedam ili osam hiljada otkaza. Januar je bio iščekivanje. Sada znamo na čemu smo, imamo dvije uredbe”, rekao je Smailbegović.
Snježana Koepruner, potpredsjednica UO UPFBiH, vlasnica i direktorica kompanije GS TMT Travnik je rekla da je Vlada imala dobru namjeru, povećati minimalne plate.
“Međutim, to je ispalo kao da je bacila bombu među sve nas. To je dobro, pokrenuli smo teme o kojima nismo pričali ranije, a koje nas zabrinjavaju već desetak godina. Trenutno se po pitanju izvoza nalazimo u krizi većoj nego 2008. godine. Njemačka kao glavni partner je u priličnom padu. Ove minimalne plate su bile prilično težak udarac u onim granama koje su niskoprofitabilne po pitanju izviza”, rekla je ona.