Digitalno tržište, u vlasništvu Kineza, postalo je pravi fenomen na internetu.
Kineska kompanija “Temu” početkom septembra, bez ikakvih najava, ušla je na tržište BiH, a da imaju mogućnost kupovine na toj aplikaciji građani su mahom saznali putem društvenih mreža, jer su zasuti reklamama navedene internet platforme.
Od početka septembra tekuće godine do danas, na teritoriji carinskog područja Bosne i Hercegovine, broj pošiljki putem aplikacije Temu po kojima je sproveden odgovarajući carinski postupak iznosi ukupno 133.653 pošiljke.
Pregled pomenutih pošiljki po ispostavama (Izvor: UIO BiH)
Kada je riječ o pošiljkama koje se naručuju putem aplikacije Temu, a uvoze u poštanskim paketima, analiza do sada dostavljene i predočene dokumentacije carinskim kancelarijama pokazuje da se radi o pošiljkama s „robom zanemarive vrijednosti“. Te pošiljke su poslane direktno iz druge države fizičkim licima u Bosni i Hercegovini, na različite adrese, i ne prelaze iznos od 300 KM po pošiljci. Za ove pošiljke traži se oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina, što je i predviđeno važećom zakonskom legoislativom iz oblasti carinskih propisa, potvrđeno je za Euronews.ba od strane Uprave za indirektno oporezivanje.
Izvršna direktorica “eCommerce” asocijacije u BiH, koja se bavi unapređenjem digitalnog ekosistema Belma Agić za Euronews.ba kaže "Temu je suočen sa ozbiljnim optužbama za kršenje privatnosti korisnika i prekomjerno prikupljanje podataka. U SAD-u su podnesene grupne tužbe protiv Temua, gdje korisnici tvrde da platforma krši njihova prava na privatnost. Postoje izvještaji koji aplikaciju opisuju kao "najopasniju aplikaciju" koja je široko dostupna, s mogućnostima koje omogućuju ekstrakciju podataka na načine koji korisnicima nisu poznati. Evropska unija je također vrlo skoro pokrenula istragu protiv Temua zbog neusklađenosti sa tržišnim standardima i zakonima o zaštiti potrošača."
Belma Agić (Izvor: Ustupljena fotografija)
Temu odgovara na optužbe
"Sa druge strane, važno je istaknuti da je Temu odgovorio na optužbe o kršenju privatnosti i sigurnosti podataka, negirajući bilo kakve propuste. Tvrdnje su da aplikacija prikuplja samo minimalne informacije neophodne za pružanje usluga. Iako se Temu suočava sa pravnim izazovima, uključujući tužbe koje tvrde da aplikacija prekomjerno prikuplja podatke, kompanija ističe svoje sigurnosne mjere i usklađenost sa standardima zaštite podataka kao dokaz svoje posvećenosti zaštiti korisnika. Temu je izrazio namjeru da se energično brani protiv ovih optužbi, ističući svoje procedure koje su u skladu sa vodećim industrijskim praksama za zaštitu podataka," ističe Agić.
U Facebook grupi "Temu Bosna i Hercegovina iskustva i popusti" korisnici često dijele svoja iskustva sa kupovinom, dostavom, plaćanjem i kvalitetom Temu proizvoda.
U nastavku donosimo nekoliko iskustava preuzetih iz grupe:
Iskustva korisnika Temua (Izvor: Facebook)
Iskustva korisnika Temua (Izvor: Facebook)
Iskustva korisnika Temua (Izvor: Facebook)
Iskustva korisnika Temua (Izvor: Facebook)
Ulazak međunarodnih trgovačkih platformi
Pritisak koji međunarodne platforme stvaraju može biti dvostruko koristan ako lokalni trgovci uspiju iskoristiti nove prilike za rast i adaptaciju u brzo mijenjajućem tržišnom okruženju. Adaptacija i inovacije ključni su za opstanak i prosperitet u eri globalne digitalne trgovine.
Ilustracija (Izvor: AP Photo/Charles Rex Arbogast)
"Ulazak međunarodnih trgovačkih platformi kao što je Temu može stvoriti značajan pritisak na lokalne trgovce u u našoj zemlji, ali isto tako nosi i potencijalne benefite. Na jednoj strani, prisustvo Temua povećava konkurenciju na tržištu, što može izazvati pritisak na lokalne trgovce da smanje cijene, poboljšaju uslugu, ponude povoljniju ili besplatnu dostavu i sl., kako bi ostali konkurentni. Ovo može biti izazov, posebno za manje trgovce koji se mogu teško nositi sa ekonomijom obima koju donose velike platforme. Sa druge strane, dolazak Temua također može znatno povećati svijest i povjerenje potrošača u online kupovinu, što može dovesti do općeg povećanja digitalnih transakcija. Ovo povećanje tržišta može koristiti svim trgovcima, uključujući i lokalne, jer se povećava ukupni volumen prodaje na tržištu. Također, Temu može potaknuti modernizaciju logističkih kapaciteta i digitalnih plaćanja, čime se unapređuje cijela infrastruktura e-trgovine koja može koristiti i lokalnim trgovcima, kazala je Agić.
Sektor elektronske trgovine u BiH
Sektor elektronske trgovine u BiH i dalje se suočava sa brojnim izazovima, uslijed čega zaostaje za većinom zemalja Evropske unije u pogledu pravnog uređenja. Iako je online trgovina u fazi kontinuiranog razvoja, nedostatak krovnog zakona o e-trgovini stvara pravnu nesigurnost koja otežava regulaciju tržišta, smanjuje prihode od poreza i dovodi do financijskih gubitaka za državu.
Nedostatak ovog zakona dovodi do nelojalne konkurencije i potrošači te online trgovci suočavaju se sa rizicima poput prevare i nedostatka zaštite prava. Ovo direktno utiče na smanjenje povjerenja u online kupovinu i koči razvoj digitalne ekonomije u zemlji.