Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Predsjednik Češke stigao u posjetu BiH, dočekao ga Konaković

    Sve češći protesti u BiH: Da li je dotjeralo cara do duvara?

    Naslovnice pune vijesti o protestima ( Izvor: Euronews.ba )
    Snežana Mitrović
    Objavljeno

    Stidljivo, ali počesto u posljednje vrijeme protestuju razne grupe građana u Bosni i Hercegovini. Ljekari i medicinske sestre hoće veće plate, sindikati obrazovanja upozoravaju na nizak standard, radnici javnih preduzeća na enormnu pljačku, ekološki aktivisti se bore za zdravu životnu sredinu.

    ADVERTISEMENT

    Dok se djeca smrzavaju u hladnim učionicama, šume pljačkaju, struja poskupljuje, inflacija divlja, a mladi odlaze, tek tiho se čuju glasovi-protiv. Glasovi koji hoće nadu, a ne apatiju.


    Sve češći protesti buđenje građanske svijesti?


    U jednom danu, ove srijede širom Bosne i Hercegovine desilo se više protesta. Najviše su odjeknuli onaj u Sarajevu ispred Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, ali i onaj u Ugljeviku.


    Poslodavci su na protestu u Sarajevu tražili smanjenje doprinosa i nameta, jer strahuju zbog povećanja minimalca u tom entitetu.


    U Ugljeviku danas treći protest radnika RiTE zbog nedostatka uglja i problema u vezi funkcionisanja proizvodnje u tom preduzeću. Ministru poručuju da podnese ostavku, ako ne može da riješi probleme.


    Da li sve češće iskazivanje nezadovoljstva znači da se budi društvena svijest, ruše okovi straha od sistema, istraživali smo.


    Ko je i da li je dotjerao "cara do duvara", pitali smo profesora doktora socioloških nauka Amera Osmića, sa Odsjeka za sociologiju Fakulteta političkih nauka u Sarajevu. On za Euronews BiH kaže da rezignirani građani pokazuju nezadovoljstvo i osjećaj besperspektivnosti, ali da je društvena svijest i aktivizam uglavnom u on line sferi.


    Kanalisanje potreba građana u on line i stvarnom životu


    "Očito način na koji mladi u BiH, ali i zrelije stanovništvo, koji društvene probleme precipiraju kroz on line aktivizam, nije se taj način prema donosiocima odluka pokazao kao što se pokazuju protesti. Uspjeh protesta pogotovo u regiji je dodatna motivacija za građane i građanke u BiH, jer pokazuju da se protestvovati isplati, da je tako moguće neke stvari promijeniti", ističe Osmić.



    Osmić ( Izvor: AA )



    On kaže da je uvijek bilo pokušaja od bilo koje politike da infiltrira svoje ideje u mnoge proteste, a da je u BiH prisutna etnička dimenzija.


    "Vidimo jednu dimenziju povratka protesta u BiH na neka mala vrata, kroz prikazivanje nezadovoljstva i potragu za dostojanstvenijim životom. Ono što svjedočimo jeste da primarno mladi, pa i ostali, precipiraju bosanskohercegovačko društvo kao društvo bez perspektive.

    Ja vjerujem da su građani BiH umorni od nezadovoljstva. Ovaj segment prikazivanja nezadovojstva je jedini preostali, da potaknu donosioce odluka da djeluju u korist građana. Ne vidim ništa loše ni u jednim protestima koji su bili u BIH u zadnjih nekoliko godina, samo koliko su bili uspješni"...


    Politička zamka


    Proakativno djelovanje i uticaj na vlast je cilj, naglašava.


    "Druga dimenzija organizovanja nekih većih protesta u BIH zbog naše specifične uređenosti i političkog sistema i etničke situacije se vrlo često politički izmanipulira, a tada dobijemo potpuno drugačiju sliku od ne primarne slike protesta, borbe za prava", kaže Osmić.


    Izuzetak od upada u etničku zamku po pitanju protesta su ekološki aktivisti, dodaje.


    "Da sutra hoćete da kažete da imamo problem sa životnim standarom, a imamo, da hoćete organizovati proteste da biste upozorili, imate ključni problem da se ta masovnost posmatra kroz etnonacionalnu i etnopolitičku dimenziju, pa se prebrojavaju krvna zrnca tamo gdje nema mjesta, jer podjednako loše živimo nezavisno u kojem entitetu živimo i kojem narodu pripadamo", kaže prof.dr Osmić sa Odsjeka za sociologiju Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.


    Komunikolog i novinar Mladen Bubonjić za Euronews ističe da socijalni bunt nije iznenađenje, jer svi segmenti društva škripe.


    Kako su političari prevukli vodu na svoj mlin?


    Po njemu iza većine protesta, skriva se neka politika.


    "Pitanje je zašto dosad nije bilo socijalnog bunta, loša zdravstvena zaštita, loše finansijsko stanje, loše komunalne usluge, svaki segment društva škripi. Bilo je samo sporadičnog izražavanja nezadovoljstva naroda, koje je bilo na granici da preraste, ali su političari preuzeli to i prevukli vodu na svoj mlin", naglašava Bubonjić.


    Bubonjić ( Izvor: Screenshot )



    Nezadovoljni su često izmanipulisani,pa samim tim, ističe dugoročno i pasivizirani.


    "Nezadovoljstvo postoji, a zbog velike apatije i zbog izostanka građanske svijesti, teško da možemo očekivati neki ozbiljniji socijalni protest...

    Ne kroz politiku, već kao istinski bunt od strane građana. Paljevine u FBIH od prije desetak građana, nužda, ti protesti pokazali su neadekvatnu artikulaiju", pojašnjava. Dodaje da je na kraju opet sve "narod platio". Političke elite su godinama uspješno ubijale volju i želju za iskazivanje nezadovoljstva, kaže. Bubonjić to povezuje i sa velikim brojem apstinenata.


    "I to malo što ima protesta, oni su najčešće čini mi se, politički obojeni", zaključio je.

    Možda će vam se svidjeti