Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Optužnica protiv direktorice, učiteljice i pedagogice u Sanskom Mostu

    Ambasada SAD o kontinuitetu politike u BIH i politici sankcija

    SAD vanjska politika u kontinuitetu ( Izvor: AP Photo/Ben Curtis)
    RSE
    Objavljeno

    Politika Sjedinjenih Država prema Bosni i Hercegovini uživa podršku obje stranke u SAD i dosljedna je već preko tri desetljeća. Ovo se navodi u odgovoru Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini na upit Radija Slobodna Evropa da li će politika te države u odnosu na Republiku Srpsku, biti promijenjena po dolasku nove administracije u SAD.

    ADVERTISEMENT

    Iz Ambasade poručuju i da Sjedinjene Države podržavaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter BiH, kao i njenu integraciju u evroatlantske institucije.


    "Sjedinjene Države će i dalje biti uz sve građane BiH dok rade na jačanju demokracije svoje zemlje, razvoju privrede i osiguranju mjesta koje njihova zemlja zaslužuje u evroatlantskoj zajednici zemalja", dodaje se.


    Istovremeno, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, nadom opisuje svoja očekivanja da će dolaskom nove američke administracije biti oslobođen višegodišnjih sankcija SAD za secesionističku retoriku i podrivanje suvereniteta Bosne i Hercegovine.


    "Sada imam nadu da će se to promijeniti", rekao je Dodik, odgovarajući na pitanje novinara Radija Slobodna Evropa o sankcijama na konferenciji za novinare u Banjaluci, dan nakon pobjede Donalda Trumpa za predsjednika Sjedinjenih Država.


    Dodik je aludirao na sankcije koje su njemu, članovima porodice i poslovnim partnerima nametnute iz SAD-a.


    No, sagovornici Radija Slobodna Evropa ocjenjuju da su Dodikova očekivanja iluzorna.


    Republikanac Donald Trump izabran je za američkog predsjednika, te osvojio drugi predsjednički mandat, nakon što je na toj poziciji bio od 2017. do 2021.



    'Zaboravio da ga je Trump sankcionisao'


    Dodika su SAD prvi put sankcionirale u julu 2017. godine, odnosno šest mjeseci nakon Trumpove inauguracije i preuzimanja prvog predsjedničkog mandata.


    Obrazloženje je bilo - opstrukcija provedbe Daytonskog mirovnog sporazuma, kojim je 1995. okončan rat u Bosni I Hercegovini.



    Milorad Dodik, predsjednik RS ( Izvor, arhiv, Snežana Mitrović )



    Odluku je objavilo američko Ministarstvo finansija.


    Pet godina poslije, u januaru 2022. Dodik je zbog blokiranja mirovnog sporazuma i korupcije ponovno sankcioniran. Bilo je to u vrijeme administracije američkog predsjednika Josepha Bidena.


    Davor Gjenero, politički analitičar iz Zagreba, ocjenjuje za RSE da se Dodik sada "grdno vara", misleći da će mu Trumpova administracija ukinuti američke sankcije.


    "Zaboravlja na činjenicu da ga je sankcionirala, upravo, Trumpova administracija. Sankcije su kasnije samo pooštrene u Bidenovom mandatu. Vidim sad da se još veseli njegovoj pobjedi, nesvjestan da će to veselje vrlo kratko trajati. Kad bi pratio situaciju, znao bi da i danas stoje sankcije, koje su bile uvođene 90-ih godina ljudima koji su učestvovali u skrivanju optuženih za ratne zločine", kaže Gjenero za RSE.


    Sjedinjene Države su proteklih godina sankcionirale hiljade osoba sa Zapadnog Balkana, uglavnom, optuženih ili osuđenih za ratne zločine počinjene 90-ih godina. Posljednjih godina sankcije su izricane pojedincima i firmama u BiH i regiji, zbog podrivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, korupcije ili veza s Rusijom.

    Možda će vam se svidjeti

    SDA: Trojka je novim ustupkom predala evropski put BiH u ruke Milorada Dodika

    Roosvelt je bio predsjednik u četiri mandata, može li Trump do trećeg?

    Amerikanci siti cijena hrane, hoće li Trump smanjiti račune?