Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

SAD povećale nagradu na 25 miliona dolara za hapšenje predsjednika Venecuele

    SAD blokiraju sporazum o priznanju krivice za "mozga operacije 11. septembra" Khalida Sheikh Mohammeda

    Khalid Shaikh Mohammad navodni organizator 11. septembra, ubrzo nakon njegovog hapšenja tokom racije u Pakistanu. (Izvor: AP fotografija)
    Euronews
    Objavljeno

    Da je Mohamed, navodni zavjerenik iza terorističkih napada 11. septembra, priznao krivicu u petak, mogao je da izbjegne smrtnu kaznu.

    ADVERTISEMENT

    Američki sud je privremeno blokirao Khalida Sheikh Mohammeda, osumnjičenog organizatora 11. septembra, da sklopi sporazum o priznanju krivice, koji bi mu omogućio da izbjegne smrtnu kaznu, nakon intervencije Bidenove administracije u posljednjem trenutku.


    Mohamed, koji je optužen za planiranje terorističkih napada Al-Kaide u kojima je ubijeno skoro 3.000 ljudi 11. septembra 2001. godine, trebao se izjasniti o krivici u petak na vojnom sudu u Guantanamu, američkoj pomorskoj bazi na Kubi.


    Međutim, federalni žalbeni sud Distrikta Kolumbija presudio je u četvrtak da se to ne može dogoditi. Vijeće je saopštilo da je njegova odluka samo privremena, dodajući da će konačna odluka biti donesena nakon što se argumenti u potpunosti razmotre.


    Presuda dolazi nakon mjeseci ranije bezuspješnih pokušaja Bidenove administracije da blokira sporazum o priznanju krivice.


    U početku je sadašnja američka vlada podržala sporazum o priznanju krivice za Mohameda i dvojicu njegovih suoptuženika, Walida bin Attasha i Mustafu al-Hawsawija, za koji je trebalo više od dvije godine da se uspješno pregovara.


    Prema njegovim uslovima, trojica muškaraca pristali su da priznaju krivicu za 2.976 optužbi za ubistvo u zamjenu za doživotne kazne. Obećali su i da će odgovoriti na pitanja koja još imaju članovi porodica žrtava.


    Klauzula u Mohammedovom sporazumu, takođe, sprečava tužioce da traže smrtnu kaznu, nakon što se on izjasni krivim, čak i ako se sporazum o priznanju krivice kasnije poništi.


    U avgustu je američki ministar odbrane Lloyd Austin odbacio sporazum o priznanju krivice koji je odobrio njegov resor. On tvrdi da su zločini od 11. septembra toliko teški da smrtnu kaznu ne treba isključiti.


    Nakon što su sudija u Guantanamu i vojno vijeće za reviziju odbili Austinovu intervenciju, američka vlada je u utorak iznijela svoj slučaj žalbenom sudu.


    Vojni tužioci rekli su porodicama žrtava 11. septembra da je sporazum o priznanju krivice "najbolji put ka konačnosti i pravdi". Mučenje zatočenika u Guantanamu znači da bi neke od izjava Muhameda i njegovog suoptuženog mogle biti neupotrebljive na sudu.


    Više od 23 godine nakon jednog od najsmrtonosnijih dana u istoriji SAD-a, porodice žrtava podijeljene su oko toga kako najbolje postupiti.


    Ken Fairben, čije je jedino dijete, bolničar Keith Fairben, poginuo u napadima, želio je da se sporazum o priznanju krivice nastavi.


    ''Iskreno Boga mi, mislio sam da ćemo imati nešto — ne volim 'zatvaranje' — ali neki pokret naprijed, nešto određeno,'' rekao je.


    ''To je tako frustrirajuće. To je apsolutno srceparajuće'', dodao je on, napominjući da je govorio samo u svoje ime.


    Međutim, Gordon Haberman, čija je kćerka Andrea ubijena u Svjetskom trgovinskom centru, želi da vidi optuženog da se suoči sa suđenjem.


    ''Ako ovo dovede do potpunog suđenja za ove momke, onda sam za to'', rekao je on.


    Federalni žalbeni sud Distrikta Kolumbija zakazao je sljedeće korake za 22. januar, što znači da će se proces nastaviti u administraciji Donalda Trumpa, koja počinje dva dana ranije, prenosi Euronews.




    Možda će vam se svidjeti