SAD su uvele sankcije za više od 200 entiteta i pojedinaca koji su uključeni u energetski sektor Rusije, kao i za više od 180 brodova koji su označeni kao blokirana imovina, a cilj te akcije su dalja ograničenja prihoda od ruskih energetskih resursa i smanjenje sposobnosti predsjednika Vladimira Putina da finansira rat protiv Ukrajine, saopštio je State Department.
Ministarstvo spoljnih poslova SAD među sankcionisanima navodi gotovo 80 entiteta i pojedinaca, uključujući one koji se bave proizvodnjom i izvozom tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije.
Takođe, sankcionisani su i oni koji pokušavaju da prošire kapacitete ruskog naftnog sektora i oni koji pružaju podršku ruskom projektu "Arctic LNG 2", kao i visoki zvaničnici državne nuklearne kompanije ''Rosatom'', navodi se u saopštenju.
Ministarstvo finansija SAD, dodaje se, istovremeno sankcioniše više od 150 entiteta i pojedinaca, uključujući glavne ruske naftne proizvođače ''Gaspromnjeft'' i ''Surgutnjeftega''s, ruske osiguravajuće kompanije i brodove iz takozvane "sijenke flote".
Takođe, kako se navodi, Ministarstvo finansija je izdalo novu odluku kojom se zabranjuje pružanje određenih usluga osobama u Rusiji, čime se Rusiji uskraćuje pristup američkim uslugama u vezi sa ekstrakcijom i proizvodnjom sirove nafte i drugih naftnih proizvoda.
Velika Britanija pridružila se toj akciji, zajedno sa G7 i drugim partnerima, kako bi se smanjila sposobnost Rusije da finansira rat protiv Ukrajine, zaključuje se u saopštenju State Departmenta.
Podsjećamo, Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija je danas dodala Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmjerenih protiv kompanije ''Gaspromnjeft'' i Ruske Federacije.
U okviru novih ograničenja ruskom energetskom sektoru, SAD su naložile da se do 27. februara završe finansijske operacije sa kompanijama ''Gaspromnjeft'' i ''Surgutnjeftgaz'', prenosi Euronews.rs.