Istovremeno se biraju novi saziv Kongresa i trećina Senata. Američki birači i dalje su podijeljeni u izboru između republikanca Donalda Trumpa i demokratkinje Kamale Harris.
Pratite uživo rezultate američkih izbora na Euronews.
Donald Trump i Kamala Harris vode mrtvu trku za Bijelu kuću. Prema procjenama Associated Pressa (AP), Trump je dosad osvojio 230 elektorskih glasova, a Harris na 205. Za pobjedu ih je potrebno najmanje 270.
AP svoje prognoze objavljuje prije nego što se svi glasovi prebroje te može doći do promjene u konačnom rezultatu, ali to se rijetko događa.
Objavljeni su i rezultati dosad prebrojanih glasova u Georgiji, Sjevernoj Karolini, Pennsylvaniji, Michiganu, Wisconsinu i Arizoni, šest od sedam ključnih država koje će vjerojatno odrediti tko će biti predsjednik.
Trump je, objavio je AP, pobijedio u Sjevernoj Karolini.
U Georgiji je prebrojano 93 posto glasova – Trump je dosad osvojio 50,8, a Harris 48,5 posto glasova.
U Pennslyvaniji je prebrojano 82 posto glasova – Trump je osvojio 51,4, a Harris 47,6. Što se tiče Michigana, ondje je prebrojano 44 posto glasova – Trump vodi s 51,8 posto glasova, dok je Harris na 46,5 posto.
U Wisconsinu je prebrojano 75 posto glasova – Trump je na 51,2, a Harris na 47,3 posto. U Arizoni se zasad vodi tijesna trka – nakon 50 posto prebrojanih glasova Trump je na 49,8, a Harris na 49,4 posto.
Nervoza među pristalicama Harris
Predsjednica kampanje Harrisove kampanje pozvala je na strpljenje i odlučnost u poruci svim članovima kampanje, ističući da je “tijesna utrka” upravo ono za šta su se pripremili i predviđajući da neće biti jasnih rezultata do ranih jutarnjih sati, javlja AP.
Poruka predsjednice kampanje Jen O’Malley Dillon bila je namijenjena i široj javnosti izvan osoblja kampanje, dok nervozni demokrati širom zemlje prate kako se utrka između Harris i Trumpa sužava na nekoliko ključnih država.
“Kao što smo cijelo vrijeme znali, ovo je utrka na oštrici noža”, napisala je O’Malley Dillon, pozivajući se na izlaznost u Philadelphiji i rane rezultate glasanja u prigradskom okrugu Bucks u Pennsylvaniji, glasove koji još nisu prebrojani u Detroitu i neizbrojane glasove u okruzima Dane i Milwaukee u Wisconsinu, dva demokratska uporišta.
Iako je dugogodišnja demokratska aktivistkinja napomenula predstojeće brojanje u Nevadi i Arizoni, istakla je koliko ključne tzv. “plavi zid” države Wisconsin, Michigan i Pennsylvanija za Harris predstavljaju put ka pobjedi.
CNN i AP proglasili pobjedu Trumpa u Sjevernoj Karolini
Zanimljivo je da je AP proglasio pobjedu Donalda Trumpa u Sjevernoj Karolini, što je zasad jedina "swing" država koja je dobila svog projiciranog pobjednika tokom izborne noći.
Dakle, to ostavlja utrke u šest "swing" država, odnosno Pennsylvaniji, Nevadi, Arizoni, Georgiji, Sjevernoj Karolini, Michiganu i Wisconsinu.
Iako je Harris očekivala pobjede i u Virginiji, New Mexicu i Minnesoti, ovdje su također razlike previše male da bi se proglasio pobjednik.
Također, Trump zasad ima prednost u Georgiji, Wisconsinu i Pennsylvaniji, dok Harris vodi u Virginiji, Minnesoti i Michiganu.
Glasovi će se brojati i tokom noći u SAD-u, zbog čega bi moglo doći do značajnih promjena, ali zasad situacija definitivno ide u prilog Donalda Trumpa.
Istovremeno se biraju novi saziv Kongresa i trećina Senata. Američki birači i dalje su podijeljeni u izboru između republikanca Donalda Trumpa i demokratkinje Kamale Harris, a ankete pokazuju neizvjesnu utrku.
Trump osvojio Georgiju
Bivši predsjednik Donald će, prema projekcijama CNN, osvojiti ključnu saveznu državu Georgiju.
U Georgiji je u igri 16 elektorskih glasova. Za pobjedu na predsjedničkim izborima 2024. potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova.
Republikancima većina i u Senatu
Republikanci će imati većinu u Senatu, projekcije su Fox News objavljene rano ujutro.
Republikanci su osvojili većinu u gornjem domu nakon što su zamijenili mjesta demokrata iz Zapadne Virginije i Ohija.
Zasad se čini da nijedna stranka nema jasnu prednost u borbi za kontrolu u Zastupničkom domu u kojem republikanci trenutno imaju tijesnu većinu.
Dosad su u Senatu, koji ima ukupno 100 mjesta, demokrati imali tijesnu većinu od 51 naspram 49.