Loader

Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Hitne kontrole: Najveći putnički avioni na svijetu pod nadzorom zbog problema s krilima

    SAD uvele nove sankcije kubanskim firmama, Panama nudi pomoć u pregovorima

    Kuba (Izvor: AP Photo)
    Agencije
    Objavljeno

    Američka administracija uvela je nove sankcije kubanskim državnim kompanijama jer vlast na ostrvu i dalje ima potpunu kontrolu nad slobodom i blagostanjem kubanskog naroda, saopštio je državni skeretar Marco Rubio.

    ADVERTISEMENT

    "Situacija na Kubi se mijenja dok korumpirani, brutalni i antiamerički komunistički režim na ostrvu nastavlja da daje prioritet sopstvenoj potpunoj kontroli nad slobodom, mogućnostima i osnovnim blagostanjem kubanskog naroda", napisao je Rubio na "Iksu".


    Rubio, sin kubanskih imigranata, optužio je "režimske elite" da koriste kompaniju GAESA da "ukradu ono malo resursa ostrva, preusmjeravajući ih na represiju, antiameričku subverziju i špijuniranje umjesto škola, elektrana i zadovoljenja osnovnih potreba kubanskog naroda".


    Bruno Rodrigez, kubanski ministar spoljnih poslova, odbacio je sankcije, nazvavši Rubija "nepoštenim i lažnim".


    Rodrigez je objavio na "Iksu" da je ono što Rubo promoviše "zločin".


    Panama -neutralna lokacija?


    Ministar vanjskih poslova Paname Javier Martínez-Acha Vásquez ponudio je teritoriju te zemlje kao neutralno mjesto za razgovore između Kube i Sjedinjenih Američkih Država, s ciljem pokušaja obnove diplomatskih odnosa dviju zemalja.


    On je objavio taj prijedlog tokom 56. Generalne skupštine Organizacije američkih država (OAS), koja se održava u Panami.


    Prema njegovim riječima, kubanska vlada izrazila je spremnost da razgovara o svim pitanjima, pod uslovom da se pregovori vode na ravnopravnoj osnovi.


    Sjedinjene Države, koje na tom skupu predstavlja zamjenik državnog sekretara Christopher Landau, još nisu dale konačan odgovor, ali smatraju prijedlog mogućom opcijom, prenose panamski mediji.


    Vásquez je takođe naglasio potrebu za manje rigidnim, odnosno više na rezultate usmjerenim diplomatskim pristupom.


    Kako je istakao, diplomatija treba da služi tome da „podstiče razumijevanje i unapređuje postepena rješenja koja podržavaju regionalnu stabilnost i miran suživot“.


    Ranije, tokom ceremonije otvaranja Generalne skupštine, generalni sekretar OAS Albert Ramdin pozvao je na proširenje demokratskih praksi na Kubi, u Nikaragvi i Venecueli.


    Ponudio je takođe podršku Boliviji u rješavanju njene unutrašnje krize i upozorio na potrebu pažljivog praćenja izbornih procesa u Kolumbiji i Peruu.


    Ramdin je naglasio da OAS mora nastaviti da radi na jačanju demokratije u zemljama u kojima smatra da su institucije nedovoljne ili nepostojeće.


    Glavni grad Paname domaćin je 56. Generalne skupštine Organizacije američkih država, kao i 31. redovnog zasjedanja Ministarskog savjeta Organizacije karipskih država.



    Možda će vam se svidjeti