Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Oslabljeni Hezbollah nakon pada Assada još slabiji, novi izazovi za Liban, Iran i Izrael

    Putovanja u EU: Šta se mijenja 2025. godine?

    Ilustracija (Izvor: Pixabay)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Sljedeća godina, 2025, donijeće značajne promjene u putovanjima i politikama Evropske unije.

    ADVERTISEMENT

    Dok je 2024. bila ispunjena mnogim dešavanjima i važnim odlukama koje su uticale kako na strance koji dolaze u EU, tako i na građane Unije, naredna godina donosi nova unapređenja, pravila i prilagođavanja.


    Od širenja Schengen zone do uvođenja dva nova granična sistema, 2025. će biti obilježena promjenama.


    EES i ETIAS sistemi


    Sistem ulaska/izlaska (EES) i Evropski sistem informacija i odobrenja za putovanja (ETIAS) biće najvjerovatnije uvedeni 2025. godine.


    EU je planirala da implementira EES u novembru 2024. međutim, zbog problema koji su se pojavili, uključujući i nepripremljenost nekih članica, vlasti su odlučile da odlože njegovo pokretanje.


    Prema zvaničnom sajtu EU za EES, novi granični sistem trebalo bi da počne sa radom 2025. Tačan datum će biti saopšten nakon sastanka Savjeta za pravosuđe i unutrašnje poslove.


    Novi granični sistem EU, koji će zamijeniti ručno pečatiranje pasoša, donijeće koristi i članicama EU i stranim putnicima.


    Sistem će se odnositi na sve putnike, bez obzira na to da li im je potrebna viza za ulazak u Schengen zonu. Registracija će se vršiti na spoljnim granicama EU, bez potrebe za dodatnim postupcima prije početka putovanja.


    Očekuje se da će ETIAS takođe biti uveden naredne godine. Za razliku od EES-a, ETIAS će biti potreban samo posjetiocima koji su oslobođeni vize.


    Kada ETIAS bude uveden, oko 1,4 milijarde ljudi iz više od 60 zemalja moraće unaprijed da aplicira za ovaj dokument prije putovanja u EU. Tačan datum početka ETIAS-a još nije objavljen, ali EES će postati operativan prvi, nakon čega će uslijediti ETIAS.


    Cilj ova dva sistema jeste jačanje bezbjednosti Evropske unije i samih putnika.


    Bugarska i Rumunija postaju članice Schengen zone


    Bugarska i Rumunija postaju punopravne članice Schengen zone 1. januara 2025.


    Još jedna važna i dugo očekivana promjena koja će se dogoditi sljedeće godine jeste ulazak Bugarske i Rumunije u Schengen zonu preko kopnenih granica.


    Bugarska i Rumunija već su članice Schengena za vazdušni i pomorski saobraćaj, a od 1. januara 2025. ove dvije zemlje postaće punopravne članice Schengen zone.


    Potpuni ulazak Bugarske i Rumunije u Schengen značiće ukidanje unutrašnjih graničnih kontrola sa susjednim Schengen zemljama, što će olakšati kretanje njihovih građana i putnika, piše schengen.news, a prenosi B92.


    Neki evropski gradovi uvode ili povećavaju turističke takse


    Od 1. januara 2025. Madeira u Portugalu će naplaćivati taksu turistima koji žele da planinare na bilo kojoj od 30 staza u ovom regionu.


    Trenutno, Madeira naplaćuje taksu na sedam popularnih staza, ali od naredne godine taksa će važiti za sve staze. Prema odluci zemlje, svi turisti stariji od 12 godina moraće da plate taksu od 3 evra za planinarenje na Madeiri. Oni koji prekrše ovo pravilo suočiće se sa kaznom od 50 evra.


    Uvođenjem takse Madeira želi da zaštiti pejzaž ostrva i poboljša iskustvo posjetilaca.


    Portugal će takođe uvesti turističku taksu u gradu Evora početkom 2025. godine. Tačan iznos takse još uvijek nije objavljen, ali vlasti navode da će prihodi od nje biti iskorišćeni za upravljanje otpadom, očuvanje kulturnog nasljeđa i promociju turizma.


    Osim toga, italijanske vlasti odlučile su da produže turističku taksu u Veneciji i povećaju njene iznose za određene posjetioce.


    Trenutna taksa od 5 evra u Veneciji nastaviće da se primjenjuje tokom 2025, dok će od aprila naredne godine posjetioci koji dolaze u posljednjem trenutku na određene dane morati da plate 10 evra. Ovo povećanje ima za cilj da se smanji prekomerni turizam i poboljša kvalitet života građana Venecije.


    Grčka će takođe povećati turističke takse. Od 2025, posjetioci Grčke plaćaće dnevnu taksu od 2 evra umjesto trenutnih 0,5 evra. U toku glavne turističke sezone, od aprila do oktobra, taksa će porasti sa sadašnjih 1,5 evra na 8 evra. Takse za krstarenja takođe će biti povećane.


    Ostali gradovi u EU mogli bi sljedeće godine da uvedu slične takse, u zavisnosti od odluka lokalnih vlasti.


    Francuska pooštrava kriterijume za višegodišnje boravišne dozvole


    Francuska će uvesti stroža pravila za strance koji apliciraju za boravišne dozvole u 2025. godini. Pravila će posebno biti stroža za one koji žele da dobiju višegodišnje boravišne karte (Cartes de séjour pluriannuelles).


    Kandidati za ovu vrstu boravišne dozvole moraće da dokažu poznavanje jezika na nivou A2.


    Što se tiče onih koji žele da dobiju boravišne dozvole koje važe deset godina, biće im potrebno niže srednje znanje francuskog jezika na nivou B1. Vlasti još uvijek nisu objavile tačan datum kada će ovaj zahtjev stupiti na snagu.


    Građani EU moraće da plaćaju 11 evra za autorizaciju za putovanja u UK od aprila 2025


    Jedna promjena koja će stupiti na snagu 2025. godine tiče se i građana EU. Od aprila 2025, građani EU koji putuju u Veliku Britaniju bez vize moraće da imaju Elektronsku putnu autorizaciju (ETA), za koju će plaćati taksu od 11 evra.


    Prema britanskom Ministarstvu unutrašnjih poslova, građani EU će od 5. marta 2025. moći da apliciraju za ETA, koja će biti potrebna za ulazak u UK od 2. aprila iste godine.


    Ovaj zahtjev će važiti za sve građane EU, uključujući djecu, koji ne trebaju vizu za ulazak u zemlju ili nemaju dozvolu za rad, studiranje ili boravak u Velikoj Britaniji.


    Kada se aplikacija završi, ETA će biti izdata u roku od tri dana i važiće dvije godine. Tokom ovog perioda, građani EU sa ETA-om moći će neograničeno puta da ulaze u UK, pod uslovom da ne borave duže od 60 dana u kontinuitetu bez povratka u matičnu zemlju.


    Grčka proširuje program Zlatna viza, dok Španija planira njegovo ukidanje u 2025


    Kao dio plana za diverzifikaciju programa Zlatne vize, Grčka će sljedeće godine uvesti novu opciju ulaganja usmjerenu na startapove. Kako su grčke vlasti objasnile, proširenje znači da će od sljedeće godine oni koji ulažu u startapove takođe moći da apliciraju za Zlatnu vizu.


    Da bi stekli pravo na ovu vizu, stranci će morati da ispune nekoliko kriterijuma:


    -Minimalno ulaganje od 250.000 evra u startapove registrovane u


    -Nacionalnom registru startapova


    -Maksimalno učešće od 33% u kapitalu kompanije ili glasačkim pravima


    -Kreiranje najmanje dva radna mjesta u prvoj godini ulaganja


    -Održavanje radne snage najmanje pet godina


    Nova opcija ulaganja još uvijek čeka odobrenje parlamenta, a očekuje se da će biti dostupna početkom 2025.


    Nasuprot tome, Španija planira ukidanje Zlatne vize kroz ulaganja u nekretnine. Sudbina ovog prijedloga zavisi od odluka španskog Senata.

    Možda će vam se svidjeti

    Usvojena deklaracija u Briselu: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU

    Ministri EU razvodnili prijedlog Zakona o seksualnom zlostavljanju djece: Ključna pitanja ostala neriješena

    EU i UN udružuju snage na unapređenju prevencije karcinoma u Bosni i Hercegovini