Bosna i Hercegovina je tokom prethodne godine postala sigurnija zemlja za posjetiti i sa višeg nivoa rizika prešla je na “umjerenu” listu, pokazala je globalna mapa rizika.
Prema ovoj mapi, dvije zemlje koje su najopasnije za posjetiti u ovom trenutku su Burkinom Faso, razorena građanskim ratom, i Centralnoafrička Republika. Prati ih Liban, koji se i dalje suočava s napadima Izraela uprkos nedavnom sporazumu o prekidu vatre.
Mapa je zasnovana na rizicima od nasilja, društvenih nemira, nasilnih i sitnih zločina, kao i klimatskih promjena, a kreirali su je Safeture i Riskline.
Karta rizika 2025 sadrži 77 zemalja, uključujući Izrael, Zapadnu obalu, Gazu, Liban i Iran. Svi smo svjedoci da se u ovim zemljama pogoršala bezbjednosna situacija u protekloj godini, uglavnom zbog ratnih sukoba.
Sirija ostaje na listi najmanje bezbjednih zemalja, a Ministarstvo spoljnih poslova savjetuje ljudima da ne putuju u tu zemlju nakon što su pobunjenici u subotu svrgnuli diktatora Bashara al-Assada.
Povećan rizik u Evropi
Tri najopasnija grada za putnike su Bangui u Centralnoafričkoj Republici, Bejrut u Libanu i Grad Gaza u Pojasu Gaze, gdje je izraelska vojska ubila hiljade ljudi.
Iako je istorijski viđena kao područje stabilnosti, mapa otkriva da Evropa sada doživljava povećane rizike.
Velika Britanija, Francuska, Španija i Švedska su premještene u kategoriju „umjerenog rizika“, a Italija, Holandija i Poljska su takođe zemlje povećanog rizika.
“Umjereni rizik” je, međutim, i dalje druga najsigurnija kategorija od pet nivoa rizika, koji su zanemarivi (nizak), umjeren, srednji, visok i kritičan (ekstremni).
Pored BiH, još pet zemalja su postale bezbjednije a to su Jermenija, Argentina, Kina, Maroko i Kuba.
Zemlje niskog rizika
Zemlje koje se smatraju “niskim rizikom” za putnike su Njemačka, Švajcarska, Luksemburg, Belgija , Finska, Island i Norveška, a izvan Evrope Australija, Novi Zeland, Singapur i Japan.
Najsigurniji gradovi su Bern u Švajcarskoj, koji je na vrhu, zatim Doha u Kataru, Melburn u Australiji, Montreal u Kanadi, Muskat u Omanu i Otava, takođe u Kanadi.
Jedna zemlja koja je ranije bila na najnižoj stopi rizika, ali je prebačena na 'srednji rizik' je popularna destinacija za medeni mjesec, Maldivi .
To je zbog sve veće političke nestabilnosti, društvenih tenzija i vjerskog ekstremizma, ali i zbog posljedica klimatskih promjena, poput poplava i erozije obale.
Safeture i Riskline, koji upravljaju i analiziraju rizike putovanja širom svijeta, takođe su uzeli u obzir medicinsku njegu u svom istraživanju.
Ustanovljeno je da je zdravstvena infrastruktura posebno loša u Avganistanu, Bangladešu, Kamerunu, Centralnoafričkoj Republici, Haitiju, Mjanmaru, Južnom Sudanu, Sudanu, Venecueli i Jemenu.
“Ovdašnje medicinske ustanove su neadekvatne, a pristup osnovnim lijekovima i hitnoj pomoći ozbiljno je ograničen. Bolesti koje bi se lako izlječile u drugim dijelovima svijeta ovdje mogu postati prava prijetnja”, navode u Safeture, prenosi metro.co.uk.