Hiljade Libanaca koji su bili raseljeni zbog rata između Izraela i militantnog Hezbolaha vratili su se kućama, dok je primirje stupilo na snagu.
Vraćali su se u automobilima natovarenim ličnim stvarima, ignorišući upozorenja libanskih i izraelskih vojnika da izbjegavaju neka područja.
Ako primirje bude trajalo, ono će okončati gotovo 14 mjeseci borbi između Izraela i Hezbolaha, koje su eskalirale sredinom septembra u punopravni rat i prijetile da u njega upletu i Hezbolahovog pokrovitelja, Iran, i najbližeg saveznika Izraela, Sjedinjene Američke Države, što bi moglo dovesti do šireg sukoba.
Ovaj sporazum ne bavi se ratom u Gazi, gdje su izraelski napadi tokom noći na dvije škole koje su pretvorene u skloništa ubili 11 ljudi, uključujući četvero djece. .
Izrael je izjavio da je jedan napad bio usmjeren na Hamasovog snajperistu, a drugi na militante koji su se skrivali među civilima.
Primirje u Libanu moglo bi donijeti olakšanje za 1,2 miliona Libanaca koji su bili raseljeni zbog borbi, kao i za desetine hiljada Izraelaca koji su napustili svoja prebivališta duž granice.
"Bile su to ružne i strašne 60 dana“, rekao je Mohammed Kaafarani, 59-godišnji Libanac koji je bio raseljen iz libanskog sela Bidias.
"Došli smo do tačke kada nije bilo mjesta za skrivanje", rekao je Kaafarani.