Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Njemačka: Očekuje se pogoršanje nedostatka kvalifikovane radne snage

    U Irskoj počelo iskopavanje masovne grobnice s tijelima 800 beba

    Irska, grobnica, iskopavanje (Izvor: AP Photo/Peter Morrison)
    Euronews.ba/Guardian
    Objavljeno

    Arheolozi i stručnjaci počeli su iskopavanja masovne, neobilježene, grobnice u irskom gradu Čum, u okrugu Golvej, gdje su katoličke časne sestre prije više od stotinu godina sahranile na stotine beba.

    ADVERTISEMENT

    Prema pisanju Guardiana, površina masovne grobnice zauzima oko pet hiljada kvadratnih metara, a časne sestre reda "Bon Sekur" sahranile su oko 800 novorođenčadi koja su preminula u ustanovi za majke i djecu Svete Marije, između 1925. i 1961. godine.


    Iskopavanja, koja bi trebalo da traju dvije godine, predstavljaju, kako objašnjava Guardian, novu fazu u irskom suočavanju s nasljeđem zlostavljanja i zanemarivanja djece u vjerskim i državnim institucijama, posebno onih rođenih van braka, a njihovo stradanje nazvano je "mrljom na savjesti nacije".


    U ustanovi Svete Marije, gdje su mlade djevojke i žene rađale vanbračnu djecu, dio beba je, kako se navodi, sahranjen u napuštenom podzemnom septičkom rezervoaru, bez ikakve evidencije o sahrani.


    Njihove smrti ostale su neprimjećene sve do prije deset godina, kada je lokalna istoričarka Katherine Corles pronašla 796 umrlica i time otvorila javnu debatu.


    Corles je izrazila olakšanje što je proces konačno počeo.


    "Laknulo mi je što se to najzad dešava. Dugo sam čekala ovaj trenutak. To je velika radost za mene i porodice koje se nadaju da će pronaći svoje najmilije", rekla je.


    Veći dio lokaliteta, koji se danas nalazi usred stambenog naselja, ograđen je, a pripremne radove sprovela je kancelarija direktora za ovlašćene intervencije.


    Tim koji vodi radove čini 18 stručnjaka iz Irske, Velike Britanije, Australije, Kolumbije, Španije i Sjedinjenih Američkih Država, uključujući arheologe, antropologe i forenzičare, a radovima rukovodi Daniel Maksvini, bivši izaslanik Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.


    Kako je istakao Maksvini, cilj operacije jeste ekshumacija svih posmrtnih ostataka, pokušaj njihove identifikacije i povratak porodicama, kako bi bili dostojno sahranjeni.


    Međutim, kompleksnost terena, uključujući miješanje ostataka, prisustvo podzemnih voda i blizinu drugih grobnica iz perioda Velike gladi dodatno otežava posao, napominje Guardian.


    "Ova operacija se vodi po forenzičkim standardima, kao mjesto zločina, a ukoliko naiđemo na dokaze o nasilnoj smrti, zakon nas obavezuje da odmah obavijestimo mrtvozornika ili policiju", izjavio je Maksvini.


    Posebno konstruisana dizalica sa kašikom bez zubaca koristi se kako bi se izbjeglo oštećenje kostiju, a tim raspolaže i laboratorijom na licu mjesta za preliminarnu analizu, prije slanja materijala u veće centre.


    Neki od članova porodica dali su i uzorke DNK.


    Ustanovu Svete Marije vodile su časne sestre uz zvanično odobrenje države, koja je tada, prema pisanju Guardiana, zatvarala oči pred uslovima u kojima su žene i djeca živjeli suočeni s oskudicom, visokim stopama smrtnosti i društvenom osudom.


    Dom je zatvoren 1961. godine, objekat srušen, a na njegovom mjestu izgrađeno je stambeno naselje.


    Corles se nada da će posmrtni ostaci, koji se nalaze oko dva metra ispod zemlje, biti uspješno identifikovani.


    "Mnogi ostaci su pomiješani jer je voda prodrla unutra. Nadam se da će uspjeti da ih povežu", rekla je i dodala da je istražnom timu predala svu svoju dokumentaciju.


    "To su vrhunski stručnjaci u svojim oblastima i emotivno su uključeni u ovaj slučaj koliko i ja. Zaista žele da otkriju istinu do kraja", zaključila je istoričarka Katherine Corles.

    Možda će vam se svidjeti