Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Ko je Naim Qassem, novi lider Hezbolaha

    Smrtonosni toplotni talas širom Evrope izazvao požare i zatvorio nuklearnu elektranu

    Radnici u Milanu (Izvor: AP Photo/Luca Bruno)
    Euronews
    Objavljeno

    Toplotni talas koji traje nekoliko dana do sada je oborio rekorde i izazvao uzbunu širom Evrope, jer temperature u nekim dijelovima kontinenta dostižu preko 40 stepeni Celzijusa.

    ADVERTISEMENT

    Dok smrtonosni toplotni talas hara Evropom, ekstremni vremenski uslovi izazvali su požare u Turskoj u kojima je život izgubio 81-godišnji muškarac.


    Stotine vatrogasaca, uz podršku aviona i helikoptera, raspoređene su u četvrtak kako bi ugasile šumski požar u turskom primorskom gradu Češmeu.


    Prema riječima guvernera provincije, 81-godišnji muškarac je preminuo od udisanja dima, dok su ukupno 37 građana sigurno evakuisale službe hitne pomoći.


    Turska se protekle sedmice borila sa stotinama požara širom zemlje, koje su podsticali jaki vjetrovi, velika vrućina i niska vlažnost. Požari, od kojih je većina sada ugašena, doveli su do evakuacije desetina hiljada ljudi.


    Italija


    Prema riječima stručnjaka, najekstremnije vrućine očekuju se u Italiji i južnoj Evropi u petak.


    Italijansko Ministarstvo zdravstva saopštilo je da 17 od 27 većih gradova u zemlji suočeno sa toplotnim talasom. Ranije ove sedmice, najmanje dvije osobe su umrle.


    Bolcano, na sjeveru Italije, suočava se sa sve češćim toplotnim talasima sa temperaturama koje dostižu oko 37 stepeni Celzijusa.


    Položaj grada u dolini, u kombinaciji s opsežnim asfaltom i ograničenim zelenim površinama, pojačalo je vrućinu. Uslovi su još teži u industrijskoj zoni, gdje vrući južni vjetrovi donose dodatnu toplinu u to područje.


    Hitna pomoć u Rimu (Izvor: AP Photo/Andrew Medichini)


    Vlasti kažu da je širenje gradskog zelenila ključno za snižavanje temperatura. Zasjenjena područja mogu biti hladnija i do pet stepeni. Bolcano trenutno ima oko 13.000 stabala, a svake godine se u okviru opštinskog plana ozelenjavanja sadi još 250. Međutim, klimatski stručnjaci kažu da su potrebne još hiljade da bi se postigao značajan efekat hlađenja.


    Urbana infrastruktura, poput podzemnih kablova od staklenih vlakana i sistema daljinskog grijanja, ograničava mjesta na kojima se drveće može saditi. U gušćim dijelovima grada, zvaničnici kažu da bi vještačko zasjenjivanje, poput suncobrana, moglo pomoći u ublažavanju izloženosti toploti, piše Euronews.


    Austrija


    Ekstremne temperature su zabilježene u Austriju i u četvrtak, s najvišim ciframa koje su dosezale i do 38 stepeni Celzijusa. U Salcburgu su turisti potražili spas od vrućine u centru grada, gdje su sistemi za navodnjavanje u nekim područjima ponudili kratkotrajno hlađenje.


    Toplotni talas je istakao nedostatke u urbanističkom planiranju, posebno u gusto izgrađenim područjima sa malo zelenila. Velike betonske površine i nedostatak hlada učinili su dijelove grada posebno teškim za podnijeti.


    Broj vrućih dana u Salcburgu - definisanih kao oni s temperaturom većom od 30°C - udvostručio se u posljednjim decenijama, porastao je s oko 10 na gotovo 20 dana godišnje.


    Vrućina i suša su takođe povećale rizik od šumskih požara. U Gornjoj Austriji prijavljeno je nekoliko požara.


    Vlasti poduzimaju preventivne mjere poput praćenja nivoa vlage u balama sijena i slame. Takođe provjeravaju poljoprivredne mašine i čiste ih od suvog otpada kako bi smanjili rizik od paljenja.


    Švajcarska


    U švajcarskom kantonu Argau, nuklearna elektrana Beznau je djelimično isključena iz električne mreže zbog stalnih toplotnih talasa. Jedan reaktor je potpuno zatvoren, dok je drugi radio sa 50% kapaciteta.


    Operater elektrane, kompanija Axpo, saopštila je da je razlog za zatvaranje visoka temperatura vode u rijeci Aare.


    Građani se rashlađuju u fontani u Bazelu (Izvor: AP Photo/Martin Meissner)


    Zatvaranjem postrojenja, nadaju se da će zaštititi floru i faunu u rijeci od prekomjernog zagađenja. Ispuštanje zagrijane vode u već pregrijanu obližnju rijeku ugrozilo bi divlje životinje.


    Prema izvještaju EU-ove Službe za klimatske promjene Copernicus iz 2024. godine, Evropa je kontinent s najbrže rastućim temperaturama na Zemlji, zagrijavajući se dvostruko brže od globalnog prosjeka od 1980-ih.

    Možda će vam se svidjeti