Kancelarija Ujedinjenih nacija koordinaciju humanitarnih poslova danas je saopštila da je 2024. već postala "najsmrtonosnija godina u istoriji" humanitarnih radnika, sa smrću 281 humanitarnog radnika širom svijeta do sada.
"Već je premašen prošlogodišnji rekord za jednu osobu, a nismo na kraju godine", naglasio je Jens Laerke, portparol OCHA-e, na brifingu UN-a u Ženevi.
Žaleći zbog "tmurne prekretnice", Learke je rekao da je među ubijenim humanitarcima bilo 13 pripadnika međunarodnog osoblja, a 268 nacionalnog osoblja.
Više od godinu dana rat u Pojasu Gaze povećava brojke, istakao je Learke, navodeći da je više od 320 humanitaraca ubijeno od 7. oktobra 2023. godine. OCHA navodi da su mnogi ubijeni dok su pružali humanitarnu pomoć, a većina su bili članovi osoblja UN-ove agencije za palestinske izbjeglice - UNRWA.
Learke je citirao Toma Fletchera, podsekretara za humanitarna pitanja i koordinatora hitne pomoći, koji je rekao:
"Države i strane u sukobu moraju štititi humanitarce, podržavati međunarodno pravo i krivično goniti one koji su odgovorni."
Istakao je da se ne vidi mnogo procesuiranja što je neprihvatljivo.
U 2023. zabilježen je rekordan broj smrtnih slučajeva u odnosu na prethodne godine, sa 280 ubijenih humanitarnih radnika u 33 zemlje, prema OCHA-u.
Iz ove kancelarije navode da se prijetnje humanitarnim radnicima šire izvan Gaze, "sa visokim nivoom nasilja, otmica, povreda, uznemiravanja i proizvoljnih pritvora prijavljenih u Avganistanu, Demokratskoj Republici Kongo, Južnom Sudanu, Sudanu, Ukrajini i Jemenu”, između ostalih humanitarnih žarišta.