Odluka ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da pošalje ministra odbrane Rustema Umerova na sastanak s niskorangiranom ruskom delegacijom u Istanbulu bila je teška, ali nužna.
Taj potez usmjeren je samo na jednu osobu – američkog predsjednika Donalda Trumpa, piše CNN u analizi pregovora između Ukrajine i Rusije, koji bi se trebali održati u Istanbulu.
Kijev mora pokazati da je spreman učiniti svaki korak ka miru, koliko god bio simboličan, kako ne bi rizikovao da Trump počne slušati proruske glasove oko sebe, izgubi interes za cijeli proces ili ograniči pomoć Ukrajini.
Ali, kako piše CNN, a prenosi Index, mirovni proces zapravo se odvija tačno onako kako Rusija želi – sporo, prema rasporedu koji diktira Kremlj.
U sedmici otkako su Francuska, Velika Britanija, Njemačka i Poljska stale uz Ukrajinu i zatražile bezuslovno 30-dnevno primirje, postalo je jasno šta Vladimir Putin i Donald Trump zaista misle o pregovorima.
Kremlj se ne boji novih sankcija
Ključna spoznaja, navodi CNN, jeste da se Kremlj ne boji novih sankcija, niti evropskog pritiska, niti osjeća potrebu da reaguje na Trumpove prijedloge. Za sada, Putin procjenjuje da su potencijalni unutrašnjopolitički rizici zajedničke fotografije s Trumpom i Zelenskim daleko veći od moguće štete zbog Trumpovog nezadovoljstva.
Odbijanje da se pridruži inicijativi Zapada predstavlja proračunat rizik koji se, čini se, već isplatio. Trumpov odgovor, odnosno izjava da se "ništa neće desiti dok se on i Putin ne sastanu", bacio je sve diplomatske planove u vjetar dok se taj bilateralni susret ne dogodi. Putin time dobija slobodu djelovanja, svjestan da američki predsjednik zapravo vjeruje da bez susreta dvojice lidera nema napretka.
Susret Putina i Trumpa
Nije nemoguće da do susreta Putina i Trumpa dođe uskoro, pa čak i da se pregovori u Istanbulu pretvore u najavu takvog samita tokom vikenda. No, Putin očigledno uživa gledajući kako se mirovni proces odvija puževim korakom, uz taman toliko lažne ozbiljnosti da Bijela kuća ne može potpuno odustati. Zašto žuriti?
U međuvremenu, ruske snage se gomilaju uz istočnu frontu, očito kao dio šireg strateškog plana Moskve. Odluka da se ignorišu Trumpovi pozivi otkriva dvije ključne stvari: Putin je spreman podnijeti i dodatne "snažne sankcije" koje je zaprijetila Francuska, i odbaciti samit u Istanbulu. Očito je tačno procijenio da će Trumpovo nezadovoljstvo biti ograničeno.
Putin je, navodi CNN, bio spreman riskirati višednevne špekulacije o svom dolasku, znajući da će time izbjeći pritiske i ojačati dojam da sve zavisi od njega. U konačnici, nije ni poznato da li je ikada zaista razmatrao ponudu Zelenskog za direktni susret. Možda je sve vrijeme pregovarao o uslovima vlastitog susreta s Trumpom, možda nije.
Nezavidna pozicija
Zelenski se sada nalazi u nezavidnoj poziciji. Mora ostati blizu pregovora, u slučaju da se iznenada desi napredak, ali istovremeno ne smije izgledati kao da čeka Putinov sljedeći potez. U petak ga, kako tvrdi, čeka ranije planirani samit u Albaniji, no odmah nakon toga mora se vratiti pregovorima.
Istovremeno, postaje sve jasnije da Trump možda neće uvesti dodatne sankcije Rusiji, uprkos očekivanjima iz Evrope i same Bijele kuće. Ograničeni, tehnički sastav ruske delegacije u Istanbulu Trumpu pruža taman dovoljno izgovora da zadrži nadu u napredak i odgodi bilo kakvo zaoštravanje prema Moskvi.
Razgovori će, zaključuje CNN, vjerovatno nastaviti teturati naprijed, uz maksimalističke zahtjeve Kremlja i stalne ukrajinske apele za primirjem koje Rusija uporno odbija. A upravo takav tempo i struktura procesa odgovaraju Kremlju, jer mu daju moć, prostor i vrijeme.
Čak i uz učešće Trumpovih visokih zvaničnika na pregovorima, vrlo je vjerovatno da će se ostvariti minimalan napredak i da će se razgovarati o – daljnjim razgovorima. A to je tačno ono što Kremlj želi.