Sukob u Sudanu ulazi u treću godinu, a broj djece kojoj je potrebna humanitarna pomoć je porastao, sa 7,8 miliona početkom 2023. na više od 15 miliona danas, saopćio je u utorak Fond za djecu Ujedinjenih nacija (UNICEF).
"Bez hitne akcije, teška humanitarna kriza u Sudanu mogla bi prerasti u veću katastrofu", upozorili su u saopštenju.
Dodali su da su u porastu nasilje, glad i bolesti, raseljavanje se pogoršava, pristup pomoći i finansiranje se smanjuje, a kišna sezona prijeti poplavama i povećanom pothranjenošću.
"Dvije godine nasilja i raseljavanja uništili su živote miliona djece širom Sudana. Potrebe i dalje nadmašuju humanitarno finansiranje", rekla je izvršna direktorica UNICEF-a Catherine Russell.
Naglašavajući da će biti sve teže doći do djece koja već pate od neuhranjenosti i bolesti kako se približava kišna sezona, Russell je pozvala međunarodnu zajednicu da djeluje odmah i podrži djecu Sudana u ovom kritičnom vremenu.
Napominjući da Sudan pati od "najveće" humanitarne krize i vanrednog stanja, raseljavanja kojim su posebno pogođena djeca, UNICEF je objavio da su polovina od 30 miliona ljudi kojima je potrebna pomoć u Sudanu djeca i dodao da su više od polovine od 15 miliona raseljenih tokom sukoba također djeca.
Navedeno je da oko 90 posto djece ne pohađa školu dok se pogoršava situacija s glađu, opada stopa vakcinacije, a povratak domovima je i dalje opasan zbog neeksplodiranih ubojitih sredstava i ograničenih usluga.
Teška kršenja prava djece, koja su nekada bila ograničena na područja poput Darfura, Plavog Nila i Južnog Kordofana, sada su potvrđena u više od polovine od 18 sudanskih država zbog sukoba koji je u toku, saopćio je UNICEF.
Podvukli su da su u posljednje dvije godine najčešća zlostavljanja koja uključuju ubistva, otmice i napade na škole i bolnice zabilježena u Darfuru, Khartoumu, Aldžaziri i Južnom Kordofanu.
Agencija UN-a je navela da je sve više otežan i pristup humanitarnih radnika djeci zbog eskalacije sukoba i ograničenja koje nameću vladine vlasti ili oružane grupe.
"U 2024. godini, više od 60 posto UNICEF-ove isporuke pomoći je odgođeno zbog vrlo nestabilnog sigurnosnog okruženja. Iako nijedna misija nije otkazana ili prekinuta, ova ponovljena kašnjenja poremetila su pravovremenu isporuku pomoći i ometala pristup djeci kojoj je pomoć hitno potrebna", dodaje se.
Sredstva za usluge spašavanja života u Sudanu su "kritično niska", a UNICEF traži milijardu dolara u 2025. godini.
UNICEF je također objavio da je pružio vitalne usluge, uključujući psihosocijalnu podršku, obrazovanje i ishranu za milione djece i porodica uprkos ograničenim sredstvima.
Navodeći da nacija sjeveroistočne Afrike ne privlači pažnju svijeta uprkos tome što se danas suočava sa "najvećom" humanitarnom krizom na svijetu, Russell je dodala kako "ne možemo napustiti djecu Sudana.
"Imamo stručnost i odlučnost da povećamo podršku, ali nam je potreban pristup i održivo finansiranje. Najviše od svega, djeci u Sudanu je potrebno da se okonča ovaj užasan sukob", zaključila je.