Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

General američke vojske ili njujorški tajkun za nekretnine: Ko će voditi mirovne pregovore Ukrajine i Rusije?

    Evropa i saveznici Kijeva bijesni zbog poteza Trumpa: Na primirju trebamo raditi zajedno

    Euronews.ba
    Objavljeno

    Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump najavio je trenutni početak mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine nakon, kako je opisao, "dugog i vrlo produktivnog" razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

    ADVERTISEMENT

    Vijest o dogovoru izazvala je burne reakcije u međunarodnoj zajednici, a najviše je šokirala evropske saveznike Ukrajine.


    Trump je u objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social istaknuo da su tokom razgovora, koji je trajao sat i pol, on i Putin razgovarali o Ukrajini, Bliskom istoku te saradnji u području umjetne inteligencije. Ključna tačka razgovora bila je postizanje mirovnog sporazuma kako bi se okončao sukob u Ukrajini, koji je, prema Trumpu, već odnio milione života.


    Dugi razgovori


    Nakon što je Trump razgovarao s Putinom, obavio je telefonski razgovor i s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Ukrajinski čelnik opisao je razgovor kao "dug i značajan", naglasivši spremnost Ukrajine na suradnju.


    "Ukrajina želi mir više od ikoga. Definiramo zajedničke korake s Amerikom kako bismo zaustavili rusku agresiju i osigurali trajan, pouzdan mir", izjavio je Zelenski. Iako je sačuvao diplomatski ton, jasno je dao do znanja da Ukrajina neće odustati od svojih ključnih ciljeva, uključujući povratak teritorija izgubljenih od 2014. godine, piše Index.hr.


    Bivši britanski ministar vanjskih poslova James Cleverly oštro je kritizirao Trumpovu pregovaračku strategiju.


    "Početi pregovore tako da unaprijed odredite što bi jedna strana trebala prepustiti nije znak snage. Slati poruku da se invazija isplati nije znak snage. Svijet to pažljivo promatra", dodao je.


    Sve što nam treba je mir


    S druge strane, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nastojao je zadržati optimističan ton nakon razgovora s Trumpom i američkim ministrom financija Scottom Bessentom, koji je u srijedu posjetio Kijev kako bi razgovarao o gospodarskom partnerstvu između Ukrajine i SAD-a.


    "Zajedno sa Sjedinjenim Državama planiramo naše sljedeće korake zaustavljanja ruske agresije i osiguravanja trajnog i stabilnog mira. Kao što je predsjednik Trump rekao – idemo to ostvariti", izjavio je Zelenski, dodajući da su se dogovorili ostati u kontaktu i planirati buduće sastanke.


    Poljski premijer Donald Tusk ponovio je poziv na "pravedan mir" i naglasio da Ukrajina i Evropa moraju učestvovati u pregovorima zajedno sa Sjedinjenim Državama.


    "Sve što nam treba je mir. Pravedan mir. Ukrajina, Evropa i Sjedinjene Države trebaju raditi na tome zajedno," napisao je Tusk na društvenim mrežama.



    Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto, čija je vlada predvođena Viktorom Orbánom poznata po bliskim vezama s Kremljom, imao je pozitivniji stav prema Trumpovu razgovoru s Putinom.


    "Već tri godine živimo u sjeni rata i tri godine nadamo se da će završiti", napisao je na društvenim mrežama.


    "Današnji telefonski poziv između Donalda Trumpa i Vladimira Putina veliki je korak prema ostvarenju te nade".

    Možda će vam se svidjeti