Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, zatražio je reviziju obavještajnih agencija u zemlji, tvrdeći da se previše usmjereno bave pitanjima poput klimatskih promjena i raznolikosti.
Trumpov kandidat za vođu glavne obavještajne agencije SAD-a, John Ratcliffe, potvrđen je na toj poziciji u četvrtak od strane Senata, sedam dana nakon što je iznio svoju viziju agresivnije CIA-e, oslobođene političkih pristranosti, piše Euronews Espanol.
Ratcliffe, koji je bio direktor nacionalne obavještajne službe tijekom prvog Trumpovog mandata, izabran je za direktora CIA-e s 74 glasa za i 25 protiv u Senatu, pri čemu su mnogi demokrati glasali za njega.
Republikanac iz Teksasa iznio je svoju viziju za CIA-u na saslušanju u Senatu prošle sedmice, tvrdeći da bi agencija trebala biti manje sklona izbjegavanju rizika i spremnija za provođenje tajnih operacija kada joj to bude naređeno.
Agencija bi trebala biti spremna ići "na mjesta na koja nitko drugi ne može otići i raditi stvari koje nitko drugi ne može raditi", rekao je Ratcliffe.
Umjetna inteligencija
Iako nije ulazio u detalje o prioritetima obavještajnih službi SAD-a, Ratcliffe je rekao da bi CIA trebala bolje koristiti umjetnu inteligenciju u suočavanju s protivnicima poput Rusije i Kine.
"Nismo tamo gdje bismo trebali biti", rekao je Ratcliffe članovima Senatskog odbora za obavještajnu službu o korištenju tehnologija poput umjetne inteligencije i kvantnog računanja.
Spomenuo je i Sjevernu Koreju, narko kartela, hakere i terorističke organizacije kao prijetnje nacionalnoj sigurnosti. Kao i drugi članovi Trumpovog užeg kruga, Ratcliffe je označio Kinu kao najvećeg suparnika i geopolitičkog rivala SAD-a.
Iako su neki demokrati izrazili sumnje u Ratcliffeovu sposobnost da vodi agenciju objektivno, on je tijekom saslušanja izjavio da će voditi CIA-u bez "političkih i osobnih pristranosti".
Ratcliffeovi komentari dolaze u trenutku kada Trump i drugi republikanci kritiziraju rad CIA-e i drugih obavještajnih agencija, tvrdeći da su se previše fokusirali na pitanja poput klimatskih promjena i raznolikosti radne snage te pozivajući na opsežnu reviziju obavještajnih službi u zemlji.
Trumpov saveznik
Trump je dugo imao nepovjerenja prema obavještajnim agencijama, koje je prethodno optuživao za pokušaj podkopavanja njegovog prvog mandata i njegovih izbornih kampanja.
Predstavio je službenike tih agencija kao dio navodnog "dubokog državnog" urota protiv njega i stao je na stranu ruskog predsjednika Vladimira Putina 2018. kada ga je pitao vjeruje li da je Moskva pokušala utjecati na izbore 2016. godine.
Ratcliffe je pokazao lojalnost Trumpu, radeći na njegovoj obrani tijekom prvog procesa opoziva.
Demokrati su ga prethodno optuživali za politizaciju obavještajnih podataka kada je deklasificirao obavještajne informacije iz Rusije koje su navodno štetile demokratima tokom izbora 2016. godine, unatoč priznajući da te informacije možda nisu bile točne.
Kontroverzna kongresnica iz Havaja Tulsi Gabbard, Trumpova kandidatkinja za drugi mandat kao direktorica nacionalne obavještajne službe, vjerojatno će imati težak put do osvajanja tog položaja.
Gabbard je naišla na kritike i od demokrata i od republikanaca zbog svojih kontroverznih izjava u korist Rusije i zbog sastanaka s tadašnjim sirijskim predsjednikom Basharom al-Assadom 2017. godine.
Njeno saslušanje zakazano je za 30. januar.