Euro je ojačao u odnosu na američki dolar u posljednja dva trgovačka dana zbog vijesti da bi novoizabrani američki predsjednik mogao razmotriti postepeni tempo povećanja tarifa. Međutim, trend bi mogao biti osjetljiv na nadolazeći američki CPI, za koji se očekuje da će ostati nestabilan u decembru.
Par euro-dolar, EUR/USD, oporavio se nakon što je u ponedjeljak dostigao novi dvogodišnji minimum od 1,0176. Do utorka, par je produžio rast, održavajući nivoe iznad 1,03 u ranim satima azijske sesije u srijedu.
Povratak u drugim valutama u odnosu na dolar bio je širok jer se dolar naglo povukao nakon izvještaja ''Bloomberga'' da budući ekonomski tim Donalda Trumpa razmatra postepena povećanja carina. Tržišta valuta su također doživjela promjenu u pozicioniranju jer su se trgovci možda zaštitili prije objavljivanja podataka o indeksu potrošačkih cijena u SAD-u (CPI).
Tarifna nesigurnost pokreće raspoloženje tržišta
Evro je od septembra pao za devet odsto u odnosu na američki dolar, vođen politikom Federalnih rezervi i trzavicama na tržištu oko TrUmpove izborne pobjede. Međutim, vijesti da bi novoizabrani predsjednik mogao usvojiti usku ili postepenu tarifnu strategiju podržale su euro.
Prošle sedmice ''Washington Post'' je izvijestio da Trumpovi pomoćnici istražuju uži tarifni plan, fokusirajući se samo na određene kritične sektore. Međutim, novoizabrani predsjednik je demantovao izvještaj na svom ''Truth Socialu''. Dolar je u početku oslabio prije nego što je povratio snagu usred promjene vijesti. Oporavak eura mogao bi biti kratkotrajan ako Trump objavi sličan demanti u vezi s izvještajem ''Bloomberga''.
"Prvi dan gospodina Trumpa - 20. januara - vjerovatno će postaviti ton njegovoj administraciji i dolaru. Međutim, u ovoj fazi, povlačenje je korektivni potez u ukupnom rastućem trendu", rekao je Michael McCarthy, tržišni strateg i glavni komercijalni direktor u ''Moomoo Australia''.
Osnove tržišta i dalje favorizuju američki dolar, podržan otpornom američkom ekonomijom, ciklusom pooštravanja Federalnih rezervi i tekućim ekonomskim i političkim izazovima u eurozoni. Mnogi analitičari predviđaju da bi euro mogao dostići paritet sa dolarom ili čak pasti ispod tog nivoa ove godine.
U centru pažnje američki CPI
Sve oči su sada uprte u podatke američkog CPI, koji će pružiti ključni uvid u potencijalni smjer monetarne politike Federalnih rezervi. S obzirom da potrošačke cijene rastu dva uzastopna mjeseca do novembra, još jedno snažno očitanje inflacije moglo bi potkopati oporavak eura.
Čvrsti podaci o zapošljavanju od prošlog petka mogu podržati snažnu potrošnju potrošača i održati inflaciju povišenom. Konsenzus sugeriše da je glavni CPI možda porastao za 0,2 odsto mjesečno i 2,9 odsto na godišnjem nivou za decembar, u poređenju sa novembarskim godišnjim rastom od 2,7 odsto. Predviđa se da će osnovni indeks potrošačkih cijena, koji isključuje promjenjive cijene hrane i energije, rasti za 0,3 odsto mjesečno i 3,3 odsto na godišnjem nivou, što odgovara podacima iz prethodnog mjeseca.
Pozitivno je da je američki indeks cijena proizvođača (PPI), koji je pokazatelj cijena za veleprodaju, u decembru porastao manje od očekivanog. Indeks je porastao za 0,2 odsto mjesečno, u poređenju sa procijenjenih 0,4 odsto.
Ovo usporavanje je pripisano nižim cijenama benzina, iako bi nedavni skok cijena sirove nafte i prirodnog plina mogao zakomplikovati izglede globalne inflacije.
Prema CME FedWatch Toolu, tržišta su utvrdila cijene sa 97 odsto vjerovatnoćom da će Federalne rezerve održati stabilne kamatne stope na svom sljedećem sastanku 29. januara.
U međuvremenu, Evropska centralna banka (ECB) treba da održi sastanak o politici 30. januara, kada se očekuje da će banka dodatno smanjiti kamatnu stopu za 25 baznih poena, prenosi Euronews.