Lideri iz sjeverne i južne Evrope doputovali su u Saariselkä u finskoj regiji Laponija na samit Sjever-Jug o evropskoj bezbjednosti i odbrani.
Diskusije su usredsređene na evropsku bezbednost i odbranu, kao i na bezbednost granica i migracije.
Lideri iz sjeverne i južne Evrope doputovali su u Saariselkä u finskoj regiji Laponija na samit Sjever-Jug o evropskoj bezbjednosti i odbrani.
Prisustvuju finski premijer Petteri Orpo, visoka predstavnica EU za vanjske poslove Kaja Kallas, italijanska premijerka Giorgia Meloni, grčki premijer Kyriakos Mitsotákis i švedski premijer Ulf Kristersson.
Glavni fokus samita je odbrana i spremnost, uključujući sigurnost Baltičkog mora nakon štete nanesene raznim podmorskim kablovima u novembru, piše Euronews.
Vlasti iz Finske, Švedske, Danske i Njemačke pregledale su u četvrtak kineski brod Yi Peng 3, koji je uočen na tom području u vrijeme incidenata.
Švedska policija je u saopštenju navela da "predstavnici kineskih vlasti sprovode istrage na brodu i pozvali su švedske vlasti da učestvuju u ulozi posmatrača".
Nisu elaborirali prirodu kineskih istraga, ali su rekli da one nisu dio policijske istrage i da švedska policijska vlast neće provoditi vlastite "istražne mjere" na brodu.
Međutim, komentarišući depešu, švedski premijer Ulf Kristersson suzdržao se od spekulacija o tome da li je šteta nastala zbog nesreće ili sabotaže, ali je rekao da je njegova vlada 'duboko zabrinuta'.
"Još ismo sigurni. Nemamo optužbi, ali vlada je duboko zabrinuta. Ne vjerujemo da se stvari tek tako dešavaju. Baltičko more se i ranije pokazalo ranjivim, a plovila su uzrokovala štetu u prošlosti", rekao je Kristersson.
Na samitu se takođe raspravlja o pitanju migracija i bezbjednosti granica, a finski premijer Petteri Orpo tvrdi da su prisutni lideri izrazili podršku kontroverznom “zakonu o deportaciji” njegove zemlje.
„Evropa mora preuzeti veću odgovornost za sopstvenu bezbjednost. To znači da evropske zemlje moraju biti jaki lideri, kako u EU, tako I u NATO-u. Naša najveća prijetnja je Rusija, koja pokušava da konsoliduje vlast i posije razdor u Evropi. Geopolitička situacija je takođe vrlo izazovna na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, na primjer”, rekao je premijer Orpo.
Zakon o kojem je riječ omogućio bi Finskoj da odbije tražioce azila na svojoj istočnoj granici s Rusijom.
Zakon su žestoko kritikovala udruženja za ljudska prava koja kažu da krši međunarodno pravo.
Nacrt zakona trenutno razmatra Evropska komisija, ali Orpo je izjavio da je prije posljednjeg samita EU dobio pismo podrške od predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.
Čelnici okupljeni u Saariselkä takođe se sastaju sa stručnjacima za granice, pružajući im priliku da razgovaraju o povjerljivim pitanjima i daju ideje za nove inicijative.