Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Snažna oluja pogodila Britaniju: Hiljade ljudi bez struje, otkazani brojni letovi i autobuske linije

    Trgovinski sporazum o jedinstvenom tržištu EU i Švicarske suočava se s izazovnim glasanjem

    Ursula von der Leyen (Izvor: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    EU i Švicarska postigle su u petak bilateralni trgovinski sporazum vrijedan oko 550 milijardi eura. Ali ratifikacija sporazuma je daleko od unaprijed dogovorenog, jer Švicarci tek treba da glasaju o tome.

    ADVERTISEMENT

    Desničarska Švicarska narodna partija (SVP), najveća politička snaga u zemlji, izjavila je u petak ujutro da se protivi sporazumu.


    "SVP kaže ne ovom sporazumu o potčinjavanju EU. Ugovor je nedemokratski, nepovjerljiv i neprihvatljiv”, navela je stranka u saopćenju, dodajući da bi “ovo dovelo do još veće imigracije” i da bi “Švicarska bila podložna stranim sudijama", pozivajući se na ovlasti Suda pravde EU da arbitrira u sporovima u navodnom dogovoru.


    "Ovaj sporazum između EU i Švicarske je historijski, ovo je početak dugotrajne saradnje", rekla je von der Leyen, koja je putovala u Bern, dodajući da je "također dio šireg konteksta koji je veoma važan" za povećanje globalne konkurencije.


    Cilj sporazuma je integracija Švicarske u jedinstveno tržište EU, ažuriranjem postojećih sporazuma o slobodnom kretanju ljudi, transportu i trgovini poljoprivrednim proizvodima. Postignuti su i neki novi sporazumi za integraciju Švicarske u interno tržište električne energije EU, kao i za omogućavanje njenim istraživačima da učestvuju u nekim istraživačkim programima EU kao što je Horizon Europe.


    Švicarska je četvrti najveći trgovinski partner EU za robu i treći za usluge, podsjetio je u petak komesar EU za trgovinu Maroš Šefčovič, sa ovim "ukupnim bilateralnim trgovinskim sporazumom vrijednim 550 milijardi eura".


    Prema dogovoru, Švajcarska će učestvovati u kohezionim fondovima EU, sa prvim doprinosom za period 2030-2036 od 375 miliona eura godišnje.


    Ali najosjetljivija tačka u pregovorima odnosila se na zaštitnu klauzulu koju obje strane mogu aktivirati u slučaju nesrazmjernih ekonomskih posljedica povezanih sa dogovorom. Ovo je bio zahtjev švicarske strane nakon što je prekinula pregovore 2021. - prije nego što su nastavljeni u martu ove godine - Bern zahtijevajući zaštitnu klauzulu o imigraciji.


    Konačni sporazum predviđa da će u slučaju neslaganja oko aktiviranja takve klauzule, strane biti u mogućnosti da svoje nesuglasice iznesu arbitražnom sudu i da će strana koja aktivira zaštitnu klauzulu moći poduzeti mjere balansiranja pred tribunalom i da donese svoju odluku.


    U zamjenu za ovu koncesiju Švicarcima, EU je dobila pristup evropskim studentima švicarskim univerzitetima uz iste uslove kao i švicarski studenti.


    Sporazum sada moraju ratificirati EU i Švicarska. Šefčovič je u petak izrazio uvjerenje u proces koji će se voditi na evropskoj strani. Sporazum će morati odobriti svih 27 država članica i Evropski parlament.


    Igra izgleda komplikovanije na švicarskoj strani, gdje će sporazum morati da potvrdi parlament i švicarsko stanovništvo referendumom.


    U anketi koju je u oktobru objavio Gfs.bern Insitute, samo 6 posto švicarskih ispitanika ima "veoma pozitivan osjećaj" o EU, manjina (22 posto) smatra da je to prilično pozitivno, ali 49 posto ispitanika je reklo da osjećao se "negativno" prema EU.


    Švicarski sindikat (USS), najveća organizacija zaposlenih, bio je ambivalentan po pitanju dogovora zbog straha da bi sporazum rezultirao nižim platama u Švicarskoj. U petak je saopšteno da će trebati vremena da se razmotri sporazum prije nego što zauzme zvaničan stav.


    SVP je, sa svoje strane, već na tragu kampanje.

    Možda će vam se svidjeti