Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačka danas su potpisali sporazum kojim su se obavezali na razmjenu obavještajnih podataka i stručnih saznanja u borbi protiv bandi koje se bave krijumčarenjem ljudi i šalju migrante preko La Manša u čamcima, što je najnoviji pokušaj evropskih zemalja da zaustave ova putovanja koja su najčešće opasna po život.
Ministarka unutrašnjih poslova Velike Britanije Yvette Cooper i njena njemačka koleginica Nancy Faeser, potpisale su "zajednički akcioni plan" na sastanku u Londonu. Nakon potpisivanja su poručile da će Njemačka učiniti krivičnim djelom olakšavanje krijumčarenja migranata u Veliku Britaniju.
"Kriminalne bande koje organizuju krijumčarenje u opasnim malim čamcima preko kanala, koje ugrožavaju našu granicu, koje stavljaju živote u opasnost, iste su bande koje djeluju u Njemačkoj, koje djeluju širom Evrope i svijeta. Pravosuđe mora da djeluje i preko granica" rekla je Cooper.
Faeser je pojasnila da će saradnja uključivati održavanje visokog nivoa istražnog pritiska, najbolju moguću razmjenu informacija između bezbjednosnih vlasti dvije zemlje, kao i finansijske istrage, kako bi se došlo do nalogodavaca putem novčanih tokova.
Takođe, dvije zemlje će raditi na uklanjanju sadržaja sa društvenih mreža koji promoviše krijumčarenje migranata, zbog toga što je zabilježeno da čak i na društvenim mrežama krijumčari oglašavaju svoje usluge.
Potpisivanju ovog sporazuma je prethodio sastanak "Calais grupe", odnosno Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Belgije, Francuske i Holandije i predstavnika Europola i Frontexa.
Nakon Brexita i izlaska iz EU 2020. godine, vlasti Velike Britanije pokušavaju da obnove veze u oblasti zakonodavstva i obavještajnih podataka sa evropskim susjedima, jer je izlaskom iz EU Velika Britanija prestala biti dio Europola i mehanizma za razmjenu obavještajnih podataka unutar bloka.
Uprkos naporima Francuske i Velike Britanije da zaustave krijumčarenje, u ovoj godini je više od 31.000 migranata prešlo opasan put kroz jedan od najprometnijih pomorskih puteva na svijetu, što je više nego u cijeloj 2023. godini.
Prema podacima nadležnih britanskih institucija, više od 70 osoba je poginulo u pokušajima prelaska La Manša ove godine, što čini 2024. godinu najsmrtonosnijom od kada je broj prelazaka kanala počeo da raste 2018. godine.