U dijelovima Evrope zabilježen je prvi jak snijeg za ovu sezonu, a za Veliku Britaniju, Irsku i Francusku na snazi su bila meteorološka upozorenja. Ubrzo je uslijedila jaka kiša i jaki vjetrovi izazvani olujom Bert.
Da li je sniježno, olujno vrijeme uobičajeno za novembar? I da li je ovo znak šta bi trebalo da očekujemo ove zime širom Evrope? Euronews Green razgovarao je sa stručnjacima za vremenske prilike o tome.
Nedavni sniježni nalet u Evropi bio je normalan za novembar, ali "intenzivne sniježne padavine su bile rijetke"
"Tokom mog djetinjstva u Belgiji, prve sniježne padavine i ležeći snijeg obično su padali sredinom novembra, tako da je to prilično prosjek (za Evropu) kada posmatramo sniježne padavine uopšte", kaže Lars Lowinski iz Bona, meteorolog za "WetterOnline" i "Weather and Radar".
Lowinski je nastavio da objašnjava šta je bilo drugačije u vezi sa ovim snežnim naletom.
"Čak i u ovoj eri klimatskih promjena, gdje temperature generalno rastu, ovi prvi hladni udari mraza i leda, pa čak i nekoliko centimetara snijega nisu ništa neobično u ovo doba godine. Ali ono što je bilo značajno (prošle nedelje) bila je količina snijega", objašnjava.
Dok je jak snijeg uobičajen od januara do početka marta kada su temperature mora niže, ovo je bio rijedak događaj tako rano u sezoni. To je nastalo kada su se sistemi niskog pritiska pomjerili iz Atlantskog okeana pa se kombinovali sa hladnim vazduhom.
"Dijelovi Francuske i jugozapadne Engleske, pa čak i oblasti Kornvola i Devona - koje su obično prilično tople u ovo doba godine - zabilježile su značajne sniježne padavine, a u Parizu je u četvrtak palo četiri centimetra snijega, dok su neke oblasti imale i do 15 centimetra neko vrijeme, što je bilo veoma neobično", dodao je.
Kako se ispostavilo, Pariz nije vidio ovoliko sniježnih padavina u novembru još od 1968. godine.
"Ovo samo pokazuje koliko je ovaj događaj bio neobičan i ekstreman za mnoge dijelove centralne i sjeverne Francuske", dodaje Lowinski.
Neki evropski gradovi nisu dobro pripremljeni za veliki snijeg
"Pariz nije mnogo na putu snijegu čak ni usred zime, tako da ljudi ne mogu tako dobro da se nose sa snijegom u poređenju sa, recimo, Alpima, Bavarskom ili Škotskom. Čak i samo mala količina snijega na ulicama dovodi do haosa i zastoja na putevima, a upravo se to dogodilo, čak i uz upozorenja meteorologa u Francuskoj da će to biti veliki događaj", kaže.
Britanska meteorološka služba je navela: "Gledajući kontekst, poslednje upozorenje koje smo izdali za snijeg je bilo u novembru 2010. Međutim, ovo je bio mnogo značajniji i rasprostranjeniji sniježni događaj. Imali smo sličan broj stanica koje su zabilježile 2 cm snijega ili više na kraju novembra 2021, takođe. Dakle, ova vrsta događaja u novembru nije bez presedana, samo nije uobičajena".
Predviđanje zimskog vremena je teško - ali je važno za pripremu
Što je veći vremenski sistem, to je lakše predvidjeti. Oluja Bert je viđena na vremenskom modelovanju nekoliko dana unaprijed i imenovana od strane Met Eireann (irska meteorloška služba) 48 sati unapred. Ovo omogućava vrijeme za izdavanje upozorenja i pripremu planova za vanredne situacije, kao što je postavljanje mjera za sprječavanje poplava.
Kakva će biti zima u Evropi?
Za meteorologe, zima zvanično počinje tek 1. decembra.
Zemlje poput Nemačke, Austrije ili Poljske, u oblastima udaljenim od Sjevernog mora i Atlantskog okeana, imaju tendenciju da imaju više kontinentalnu klimu. To znači da su temperature obično niže zimi i više ljeti u poređenju sa priobalnim područjima. Generalno, Lowinski predviđa prilično prosječne temperature i uslove padavina ove zime.
"U sjevernim dijelovima Evrope – sve sjeverno od linije Pariza, Berlina i Varšave – vjerovatno će biti uslovi vlažniji od prosječnih, a možda i neki olujni sistemi koji donose oluje i jaku kišu. Dok u južnoj Evropi, kao što su južna Španija, Mediteran, Alpi i Balkan, veća je vjerovatnoća da ćemo vidjeti sušnije uslove u naredna tri mjeseca", objašnjava Lowinski.
On dodaje da to ne znači da nećemo vidjeti dane ili nedjelje koje su vlažne ili snežne zbog pojedinačnih vremenskih prilika, ali će to često biti kratkog daha.
Klimatske promjene će vjerovatno učiniti zimu u Evropi toplijom - i ekstremnijom Naše buduće zime su sve toplije zbog klimatskih promjena i to smo već vidjeli ovog mjeseca. Na primer, DVD meteorološka stanica u Baden-Badenu u jugozapadnoj Nemačkoj je prijavila 22,2 stepena, što je novi rekord za poslednjih 10 dana novembra za celu Nemačku.
I već se šest od deset najtoplijih zima u Velikoj Britaniji dogodilo od 2007, prenosi Euronews.rs.