Zakon Duplomb žestoko osporava civilno društvo, a peticija se protivi ponovnom uvođenju pesticida.
To je debata koja potresa francusko društvo ovog ljeta. Sa 1,8 miliona potpisa prikupljenih u samo dvije sedmice, peticija protiv zakona Duplomb šalje udarne talase kroz politički svijet.
Jedna tačka posebno kristalizira tenzije: ponovno uvođenje pesticida. Zakon ovlašćuje poljoprivrednike da koriste acetamiprid, što je moguće zato što je supstanca odobrena za upotrebu u EU do 2033. godine.
Upravo je 23-godišnja studentica zapalila fitilj. Podnijela je svoju peticiju dva dana nakon konačnog usvajanja zakona 8. jula.
Za ekologe, poslanike Evropskog parlamenta, ovaj tekst je opasna poruka koju je Pariz poslao svojim evropskim partnerima.
„Problem je u tome što je Francuska vrlo lako mogla otići kod svojih kolega u drugim državama članicama i reći, hajde da uskladimo naše zakonodavstvo, hajde da uskladimo naše zabrane, hajde da to učinimo u općem interesu i hajde da radimo na tome. To nije ono što je Francuska odlučila da uradi“, žali se Majdouline Sbaï iz bloka Zelenih/EFA u Evropskom parlamentu.
„Korak unazad, Francuska će sigurno vratiti Evropu unazad“, dodala je.
Francuska želi koristiti ovu supstancu, koja je zabranjena od 2018. godine, kako bi zaštitila svoje usjeve repe, lješnjaka, trešanja i jabuka. Pristalice zakona i vodeći francuski sindikat poljoprivrednika smatraju da su nacionalni proizvođači u nepovoljnom položaju u odnosu na svoje evropske kolege i govore o nelojalnoj konkurenciji.
Desna zastupnica u Evropskom parlamentu Céline Imart ističe da insekti štetočine „uništavaju između 30 i 50% usjeva lješnjaka“.
„I tako se u ovom slučaju dešava da uvozimo proizvode od naših susjeda, iz Njemačke ili Italije, ali na kraju i turske lješnjake, kako bismo snabdijevali fabrike i proizvodnju u Francuskoj.“
Kontroverzni pesticid
„Neokotinoidi, koji uključuju acetamiprid, smatraju se ubicama pčela. Pčela se koristi za oprašivanje. Ova vrsta supstance predstavlja stvarnu opasnost za pčele, a samim tim i za buduće oprašivanje“, upozorava Majdouline Sbaï.
"Ali osim toga, također se implicira i smatra kancerogenom, opasnošću za zdravlje ljudi."
Međutim, debata o javnom zdravlju je složenija. Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA) je oprezna po ovom pitanju. Prošle godine je izjavila da "postoje velike nesigurnosti u skupu dokaza koji se odnose na svojstva razvojne neurotoksičnosti (DNT) acetamiprida i da su stoga potrebni dodatni podaci kako bi se (...) omogućila odgovarajuća procjena opasnosti i rizika."
Pesticid bi mogao imati utjecaj na razvoj mozga fetusa. EFSA je stoga predložila smanjenje dnevne doze.
„Razumijem da postoji ova debata. Ono što je danas izuzetno štetno jeste to što je debata pristrasna. A kada pokušamo da donesemo nauku, racionalnost i naučne studije, „na kraju se susrećemo s ovom emocijom koju generiše strah“, odgovara Céline Imart.
Udarac za klimatsku politiku
Duplombov zakon je dio trenda dovođenja u pitanje klimatske politike usvojene posljednjih godina. Tekst uključuje i druge odredbe koje olakšavaju intenzivno stočarstvo i izgradnju objekata za skladištenje vode, poznatih i kao megabaseni.
„Da, ovo je još jedan napad na obaveze preuzete u prethodnom mandatu“, kaže Majdouline Sbaï.
S druge strane, Céline Imart (EPP) pozdravlja činjenicu da ovaj zakon dovodi u pitanje Evropski zeleni pakt.
„Veoma sam ponosna što pomažem u raspadanju ovog Zelenog pakta, jer mislim da je to pogrešan način rješavanja stvari. Kaznena logika, logika koja će dodatno opteretiti poljoprivrednike, njihovu produktivnost, njihovu profitabilnost“, insistira zastupnica u Evropskom parlamentu.
Za sada, peticija u Francuskoj ispunjava kriterije za novu debatu u Nacionalnoj skupštini.
Predsjednica Nacionalne skupštine rekla je da je za daljnju razmjenu mišljenja između zastupnika u Evropskom parlamentu. Međutim, ova debata može se baviti samo peticijom i neće biti praćena glasanjem koje bi odmah moglo ukinuti zakon koji je već usvojen.