Loader

Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Počela treća runda pregovora Rusije i Ukrajine

    EU razmatra starosna ograničenja za korištenje društvenih mreža

    (Izvor: Pexels, ilustracija )
    Euronews.ba/Euronews.rs
    Objavljeno

    Evropska unija (EU) najavila je testiranje novog alata za verifikaciju starosti i smjernica za zaštitu maloljetnika na društvenim mrežama, dok neke države članice traže strožija pravila radi veće sigurnosti djece na internetu.

    ADVERTISEMENT

    Kako se rizici online prijetnji po djecu sve više analiziraju širom Evrope, države članice EU nastavljaju rad na uvođenju strožih smjernica za provjeru starosti, prenosi Ansa.


    Taj proces uključuje nacionalne pilot-projekte tehnologije za provjeru godina i diskusije o tome u kojoj mjeri bi takvi propisi trebali biti primijenjeni.


    Nekoliko zemalja, uključujući Francusku i Španiju, podržava prijedlog da se djeci ispod određene dobi – 15 godina u većini zemalja, odnosno 16 u Španiji – potpuno zabrani pristup društvenim mrežama.


    Zagovornici tih prijedloga ukazuju na istraživanja koja povezuju društvene mreže s anksioznošću, depresijom, niskim samopouzdanjem, cyber nasiljem i kontaktima s online predatorima.


    Trenutno većina društvenih mreža, poput Facebooka, Instagrama i TikToka, postavlja minimalnu dob za otvaranje naloga na 13 godina.


    Međutim, djeca lako zaobilaze ta ograničenja lažiranjem svojih godina.


    Portparol Evropske komisije prošlog mjeseca izjavio je da EU ne planira uvođenje opće zabrane pristupa društvenim mrežama na nivou cijele Unije, ali je ostavio mogućnost da pojedine članice uvedu vlastita zakonska rješenja.


    EU testira prototip aplikacije za verifikaciju starosti koja će biti korištena u Danskoj, Francuskoj, Španiji, Grčkoj i Italiji.

    Aplikacija omogućava anonimnu provjeru godina korisnika, bez pohranjivanja ličnih podataka kao što su ime ili datum rođenja.


    Rumunija također razmatra strože mjere za provjeru starosti i pristup maloljetnika društvenim mrežama.

    Društvene mreže i tehnološke kompanije poput Applea i Googlea protive se tim zakonima, navodeći da bi takvi zahtjevi mogli ugroziti privatnost korisnika.

    Možda će vam se svidjeti