Loader

Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Žena nestala kod Milana, nađena mrtva 11 dana kasnije: Slučaj je pun čudnih detalja

    Poljski vojnici pucali na migrante koji prelaze granicu s Bjelorusijom

    Granica Poljske i Bjelorusije (Izvor: Czarek Sokolowski)
    Euronews.ba/AA
    Objavljeno

    Poljski vojnici su u utorak navečer pucali na grupu migranata koji su prelazili granicu između Poljske i Bjelorusije, ranivši jednog sudanskog državljanina, saopštila je vojska.

    ADVERTISEMENT

    Incident se dogodio u 20:37 sati po lokalnom vremenu (18:37 GMT) na području pod jurisdikcijom stanice Poljske granične straže u Narewki na sjeveroistočnoj granici.


    Major Blazej Lukaszewski iz Podlaske operativne grupe rekao je su "u skladu s važećim procedurama, vojnici iz operativne grupe koristili direktne mjere prisile, uključujući oružje s glatkom cijevi."


    "Ove akcije su bile diktirane nepoštivanjem naređenja i imale su za cilj osigurati sigurnost vojnika i suzbiti agresivno ponašanje migranata.


    "Pritvoreni migranti su ilegalno prešli državnu granicu i na mjestu koje nije određeno za tu svrhu, što je krivično djelo", navodi se u saopštenju vojske.


    Dodaje se da je pet pritvorenih migranata predato Graničnoj straži, dok nijedan vojnik nije povrijeđen.


    Jednog od pritvorenih migranata Granična straža prevezla je na Odjel hitne pomoći bolnice u Hajnowki, gradu udaljenom 20 kilometara od granice.


    Granica Poljske i Bjelorusije (Izvor: Czarek Sokolowski)


    „Sudanskom državljaninu dijagnosticirana je prostrelna rana butine, uzrokovana gumenim metkom ispaljenim iz oružja glatke cijevi. Život migranta nije u opasnosti“, navodi se u saopštenju.


    „Suočeni s kontinuiranom migracijskom krizom i rastućim brojem agresivnih incidenata na poljsko-bjeloruskoj granici, podržimo sve vojnike Poljske vojske i oficire Granične straže koji su posvećeni zaštiti sigurnosti Poljske“, zaključuje se u saopštenju.


    Prošle sedmice, poljski granični policajci napadnuti su bocama, uključujući Molotovljev koktel, saopštile su vlasti.

    Poljski ministar odbrane Wladyslaw Kosiniak-Kamysz napisao je na X da se „vojnici napadaju ne samo kamenjem, već i bocama napunjenim zapaljivom tekućinom.“


    Varšava optužuje Bjelorusiju i njenog saveznika Rusiju za stvaranje granične krize kako bi destabilizirali Poljsku i EU, te sugerira da Bjelorusija od sredine 2021. godine pomaže migrantima s Bliskog istoka i Afrike da dođu do Poljske - a time i do EU - preko šumovitih i močvarnih područja sjeveroistočne Poljske.


    U julu 2024. godine, poljski parlament usvojio je zakon kojim se ukida krivična odgovornost uniformisanog osoblja koje koristi vatreno oružje na istočnoj granici Poljske.


    To se dogodilo nakon dva incidenta na granici. U jednom, vojnik je umro u junu 2024. godine nakon što ga je migrant ranio nožem, a u drugom, vojna policija je uhapsila dva vojnika zbog ispaljivanja upozorenja na migrante.

    Prošlog mjeseca, poljski tužioci su optužili 25-godišnjeg vojnika za prekoračenje pravila o smrtonosnoj sili pucanjem prema grupi migranata. Optužen je da je 25. marta 2024. godine ispalio 12 metaka iz svoje službene puške u blizini sjeveroistočnog sela Dubicze Cerkiewne. Vojniku prijeti do tri godine zatvora.


    Granica Poljske i Bjelorusije (Izvor: Czarek Sokolowski)



    Napori za suzbijanje ilegalnih migracija moraju se fokusirati na vanjske granice EU, rekao je u ponedjeljak poljski ministar unutrašnjih poslova Tomasz Siemoniak tokom posjete poljsko-bjeloruskoj granici sa svojim njemačkim kolegom Alexanderom Dobrindtom.


    Poljska je optužila Njemačku da migrante vraća u Poljsku nakon što otputuju u Njemačku. Poljsko-njemačka granica posljednjih je sedmica doživjela porast tenzija.


    Siemoniak je rekao da je Poljska potrošila 2,6 milijardi zlota (600.000 eura) i rasporedila 11.000 graničara i vojnika na svoju istočnu granicu.


    Dodao je da Poljska "čini sve što može da zaustavi ilegalne prelaske iz Bjelorusije, posebno migranata koji pokušavaju doći do Njemačke i drugih zapadnoevropskih zemalja".


    Poljska je izgradila elektronsku barijeru duž cijelog dijela bjeloruske granice u Podlaskom vojvodstvu, čeličnu ogradu od 5,5 metara koja se proteže 186 km, dok se nova senzorska barijera proteže 206 km.


    Varšava je također obustavila zahtjeve za azil u martu.


    Njemački ministar Dobrindt izrazio je podršku poljskim mjerama na granicama, uključujući privremene kontrole s Litvanijom i Njemačkom.


    Možda će vam se svidjeti