Loader

Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Njemačka: Razmatrano povećanje broja vojnika na 230.000

    Italijanski sud utvrdio da nebiološka majka u istospolnoj zajednici ima pravo na očinsko odsustvo

    Ilustracija (Izvor: AP Photo)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Sud je tvrdio da interes djeteta da provodi vrijeme s oba roditelja i roditeljske obaveze ne zavise od njihove seksualne orijentacije.

    ADVERTISEMENT

    Ustavni sud Italije presudio je da nebiološka majka u istospolnoj zajednici ima pravo na roditeljsko odsustvo, izjednačavajući njenu ulogu s ulogom oca i stoga ima pravo na vrijeme provedeno u vezi s novorođenčetom.


    Sud je u ponedjeljak utvrdio da je uredba o roditeljskom odsustvu iz 2001. godine neustavna jer nije priznala da nebiološka majka u lezbijskoj građanskoj zajednici također ima pravo na obavezno desetodnevno roditeljsko odsustvo u Italiji.


    Sud je tvrdio da interes djeteta da provodi vrijeme s oba roditelja i roditeljske obaveze ne zavise od njihove seksualne orijentacije.


    Ovo je druga presuda u isto toliko mjeseci koju su pozdravili LGBTQ+ aktivisti usred napora vlade premijerke Giorgie Meloni, predvođene krajnje desnicom, da se obračuna sa surogat majčinstvom i promoviše tradicionalne porodične vrijednosti.


    U maju je Ustavni sud presudio da se dvije žene mogu registrovati kao roditelji djeteta u rodnom listu, rekavši da priznavanje roditeljskih prava ne može biti ograničeno samo na biološku majku u porodicama sa istospolnim roditeljima.


    Italija ima stroga ograničenja u vezi s IVF-om i zabranjuje surogatstvo od 2004. godine.


    Prošle godine, pod Melonijevom vladom, zemlja je proširila zabranu kako bi kriminalizirala Italijane koji odlaze u inostranstvo da bi imali djecu putem surogatstva.


    Presuda od ponedjeljka odnosi se na žene koje su otišle u inostranstvo na legalno nabavljene IVF tretmane.


    Kao i u slučaju presude iz maja, udruženje Pro Life and Family kritikovalo je odluku suda kao "smiješnu", navodeći je kao dodatni dokaz kako "rodno ludilo" utiče na italijanski društveni i pravni poredak.


    Zastupnik Alessandro Zan, koji se dugo zalagao za veća LGBTQ+ prava u Italiji, pozdravio je presudu kao historijski kraj "nepravedne i okrutne diskriminacije".


    „Pravda podsjeća vladu na jednostavan princip: ljubav je porodica i svaki dječak i djevojčica imaju pravo na brigu i zaštitu oba roditelja, bez diskriminacije“, rekao je u objavi na društvenim mrežama, piše Euronews.com.

    Možda će vam se svidjeti