Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Ambasadori EU postigli dogovor o uspostavljanju novog fonda za odbrambene projekte

    Italijanski parlament odobrio zakon o transferu migranata u Albaniju

    Izbjeglice (Izvor: AP Photo/Eric Gay)
    Anadolija
    Objavljeno

    Italijanski parlament usvojio je u srijedu kontroverzni zakon koji omogućava premještanje iregularnih migranata iz domaćih centara za repatrijaciju u novouspostavljene migrantske objekte u Albaniji.

    ADVERTISEMENT

    Ovaj zakon, koji je prvobitno izdat kao dekret od strane desničarske koalicione vlade u martu, dobio je konačno odobrenje nakon što je prošao kroz oba doma parlamenta.


    Mjera omogućava premještanje iregularnih migranata koji su već podložni rješenjima o deportaciji koje su izdala italijanska pravosudna tijela.


    Na osnovu bilateralnog sporazuma potpisanog u novembru 2023. između italijanske premijerke Giorgie Meloni i albanskog premijera Edija Rame, odrasli muškarci migranti spašeni u Sredozemnom moru mogu biti zadržani u centrima u Albaniji dok se obrađuju njihovi zahtjevi za azil.


    Senat je usvojio dekret sa 90 glasova za i 56 protiv, nakon što je prethodno odobren u Zastupničkom domu.


    Vlada je već 11. aprila u okviru ovog programa prebacila 40 iregularnih migranata u Albaniju, a nekoliko njih je kasnije deportovano iz tih objekata.


    Uprkos podršci vlade, inicijativa je izazvala kritike opozicionih stranaka i organizacija civilnog društva, koje optužuju vladu za rasipanje javnog novca.


    Pravna prepreka također je usporila implementaciju plana, jer su italijanski sudovi naredili povratak tri odvojene grupe migranata koji su poslani u Albaniju krajem 2024. i početkom 2025. godine.


    Istog dana kada je zakon o migrantima izglasan u donjem domu, zakonodavci su odobrili i izmjene italijanskih propisa o državljanstvu.


    Reforma ograničava sticanje državljanstva na osnovu porijekla (jus sanguinis) samo na osobe koje imaju italijanskog djeda ili baku, isključujući one čije porijeklo potiče od pradjeda i ranije.


    Sporazum s Albanijom predstavlja prvi put da je jedna članica Evropske unije premjestila migrante u zemlju koja nije članica Unije radi obrade zahtjeva za azil.


    Možda će vam se svidjeti