Britanija je u ponedjeljak pristala na najznačajnije resetovanje veza s Evropskom unijom od Brexita, uklanjajući neke trgovinske barijere i sarađujući u području odbrane kako bi pomogla rastu svoje ekonomije i jačanju bezbjednosti na kontinentu.
Sporazum se dotiče osjetljivih pitanja, uključujući prava na ribolov, a mnogi sporazumi zahtijevaće daljnje pregovore.
Resetovanje slijedi nakon što je američki predsjednik Donald Trump preokrenuo globalni poredak, piše Reuters, navodeći da je to prisililo vlade širom svijeta da preispitaju veze u trgovini, odbrani i bezbjednosti te približilo britanskog premijera Kiera Starmera francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu i drugim evropskim liderima.
Ekonomisti kažu da bi resetovanje odnosa s najvećim trgovinskim partnerom Ujedinjenog Kraljevstva moglo imati veći uticaj na usporenu ekonomiju na Ostrvu nego nedavni sporazumi s Indijom i SAD-om, ali će odbijanje da se ponovo pridruže jedinstvenom tržištu EU ili carinskoj uniji to ograničiti.
„Vrijeme je da gledamo naprijed - da se odmaknemo od starih ustajalih političkih borbi i pronađemo zdravorazumska, praktična rješenja koja poboljšavaju živote britanskog naroda“, napisao je Starmer na X.
U srži resetovanja odnosa je pakt o oddbrani i sigurnosti koji će omogućiti Britaniji da bude dio bilo kakve zajedničke nabavke, ali će biti potreban dalji dogovor za britanske kompanije, uključujući BAE (BAES.L), Rolls Royce (RR.L) i Babcock (BAB.L) kako bi učestvovale u programu ponovnog naoružavanja Evrope vrijednom 150 milijardi evra (167 milijardi dolara).
Što se tiče ribarstva, britanski i brodovi EU imaće pristup vodama druge strane 12 godina u zamjenu za trajno smanjenje papirologije i graničnih kontrola
Britanija bi takođe trebala dobiti pristup bržim elektronskim procedurama za putnike iz Velike Britanije na aerodromima EU. Zauzvrat, pristala je na okvir ograničenog programa mobilnosti mladih, a detalji će biti razrađeni u budućnosti, a razgovara se i o učešću u programu studentske razmjene Erasmus+.
Starmer bi se trebao sastati s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen i predsjednikom Evropskog savjeta Antoniom Costom kako bi potpisali sporazum, nakon što su se dvije strane dogovorile o konačnim detaljima usred noći.