U ekskluzivnom intervjuu za Euronews i Euronews Rumunija, lider stranke AUR, koji je pobijedio u prvom krugu ponovljenih rumunskih predsjedničkih izbora u nedjelju, rekao je da i dalje podržava članstvo zemlje u EU i NATO-u, ali da želi Evropu nacija, a ne jedan sveobuhvatni blok.
George Simion se pojavio kao vodeći kandidat za sljedećeg predsjednika Rumunije, osiguravši 40,5% glasova u prvom krugu ponovljenih izbora održanom u nedjelju.
Samo dva dana nakon pobjede, u zajedničkom intervjuu za Euronews i Euronews Rumunija, Simion je bio optimističan u pogledu svojih šansi - i vrlo glasan u vezi sa svojom politikom.
Nije ni euroskeptik ni proruski političar, i umoran je od neumoljivog vrijeđanja, posebno iz inostranstva, istakao je.
"Ja sam eurorealista", rekao je Simion za Euronews. "Želimo Evropu nacija, a ja sam osoba koja se najviše borila prije ulaska u politiku protiv ruske propagande."
Međutim, ono po čemu se razlikuje od EU jesu njegovi stavovi o Ukrajini. Ipak, nije podlegao nikakvim antiukrajinskim osjećajima, objasnio je Simion. To je patriotizam i zaštita interesa rumunske manjine koja tamo živi, čisto i jednostavno.
"Naši problemi s Ukrajinom nisu mržnja, protivljenje nečemu. Radi se o Ukrajincima koji moraju poštovati međunarodne ugovore i prava nacionalnih manjina", rekao je Simion.
"U Ukrajini imamo pola miliona rumunskih govornika, a oni nemaju pravo na školu i crkvu."
I da bi to dokazao, u njegovom umu nema sumnje ko je kriv za rat u Ukrajini ili ko može biti mirotvorac, kaže on.
"Naš stav prema ruskom ratu je vrlo jasan. To je ruski rat protiv Ukrajine, protiv svih međunarodnih ugovora, a naše nade i molitve usmjerene su ka mirnom rješenju Trumpove administracije u ovoj regiji jer eskalacija sukoba nije odgovor“, objasnio je Simion.
Međutim, Simion i dalje ima važeću zabranu ulaska u Ukrajinu, kao i u susjednu Moldaviju. Ipak, uvjeren je da će zabrane biti ukinute kada stupi na dužnost.
"Vjerovatno će nakon moje pobjede 19. maja ove lažne zabrane nestati jer je u interesu Kišinjeva i Kijeva da sarađuju s nama. Želim da sarađujem s njima na nekoliko tema i želim da imam dobrosusjedske odnose."
Na pitanje da li će Rumunija nastaviti da podržava Ukrajinu, braneći se od rata Rusije, koji je sada u četvrtoj godini, ili će Bukurešt to staviti na čekanje, Simion je bio jasan.
"Koliko ja znam, ovo nije obaveza i neću pomoći Ukrajini dok Ukrajina ne uspije da poštuje prava Rumuna koji žive na suverenoj teritoriji Ukrajine“, rekao je.
Da li to znači da će Rumunija povući svoju podršku? Simion je rekao da.
"Rekao sam to više puta. Rješenje je prekid vatre i mirovni pregovori, deeskalacija sukoba i moramo slijediti interese rumunske nacije, a ne drugih nacija koje nisu dio Evropske unije i NATO-a. A NATO je odbrambeni savez“, istakao je.
Ipak, prema Simionovim stavovima, budućnost Rumunije je usko povezana s budućnošću EU, iako ne postoji nikakva šansa da će njegova zemlja ikada napustiti NATO pod njegovim vodstvom, naglasio je.
"Za nas je članstvo u NATO-u od vitalnog značaja. Mnogo smo žrtvovali da bismo bili primljeni u NATO. Mnogo smo uložili, a naši izdaci za odbranu su prilično veliki."
"Dakle, želimo biti, zajedno s Poljskom i baltičkim državama, istočno krilo NATO-a i želimo više ulagati u naše izdatke za odbranu. Želimo NATO predvođen Sjedinjenim Američkim Državama", zaključio je.