Francuska je optužila rusku vojnu obavještajnu službu za masovni cyber napad na prvu predsjedničku kampanju Emmanuela Macrona 2017. godine, kao i za nekoliko drugih nedavnih velikih hakerskih napada, uključujući napade na TV stanicu i organizaciju uključenu u Olimpijske igre u Parizu.
Francusko ministarstvo vanjskih poslova prvi put je u utorak saopćilo da su ruski hakeri ciljali Macronov kampanjski tim 2017. godine, dodajući da su među drugim ruskim metama bili francuski mediji i organizacija uključena u Olimpijske igre 2024. godine.
Satima prije francuskih predsjedničkih izbora 2017. godine, hiljade internih emailova kampanje od Macronovog tima i drugi dokumenti - za koje se kaže da su lažni - objavljeni su na internetu nakon ponoćnog roka za okončanje kampanje.
"Hiljade dokumenata je ukradeno i distribuirano u nadi da će se manipulisati biračima, ali manevar nije imao nikakav stvarni uticaj na izborni proces", navodi se u videu ministarstva vanjskih poslova, koji je na internetu podijelio ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot.
Macron je pobijedio na izborima 2017. godine protiv kandidatkinje krajnje desnice, Marine Le Pen.
Francusko ministarstvo vanjskih poslova pripisalo je i druge napade ruskoj vojnoj obavještajnoj službi, uključujući hakiranje francuskog javnog radiodifuznog kanala TV5Monde 2015. godine. Navedeno je da su ruski hakeri, predstavljajući se kao militanti Islamske države, ciljali TV5Monde "kako bi manipulisali javnim mnijenjem" i stvorili paniku u Francuskoj.
Od 2021. godine, ogranak ruske vojne obavještajne službe (GRU) posvećen cyber napadima ciljao je desetak francuskih subjekata, uključujući odbrambeni, finansijski i ekonomski sektor, saopćilo je ministarstvo vanjskih poslova. Navedeno je da su mete uključivale subjekte "koji rade u svakodnevnom životu francuskog naroda i javnih službi, privatna preduzeća, kao i sportsku organizaciju uključenu u Olimpijske i Paraolimpijske igre 2024. godine", prenosi Guardian.
Barrot je rekao da ruska vojna obavještajna služba "već nekoliko godina provodi cyber napade na Francusku koristeći metodu poznatu kao APT28".
APT28, poznat i kao Fancy Bear, optužen je za izvođenje desetina cyber napada širom svijeta, uključujući i američke izbore 2016. godine, gdje je optužen za pomaganje Donaldu Trumpu curenjem e-mailova Demokratske stranke i onih iz kampanje Hillary Clinton.
Izvještaj francuske agencije za kibernetičku sigurnost (ANSSI) objavljen u utorak navodi da je od 2021. godine ATP28 "korišten za prikupljanje strateških obavještajnih podataka od subjekata smještenih u Francuskoj, Evropi, Ukrajini i Sjevernoj Americi".
Francusko ministarstvo vanjskih poslova je u saopćenju navelo: "Francuska najstrože osuđuje korištenje napadačke grupe APT28 od strane ruske vojne obavještajne službe, koja je bila izvor nekoliko kibernetičkih napada na francuske interese.“
Grupa cilja lične email račune kako bi preuzela podatke i emailove ili dobila pristup drugim mašinama u sistemu.
U septembru 2024. godine nekoliko međunarodnih obavještajnih službi, uključujući njemačke vlasti, upozorilo je na rizik od kibernetičkih napada usmjerenih na zemlje NATO-a koje je izveo Fancy Bear.
Francusko ministarstvo vanjskih poslova je saopćilo: "Zajedno sa svojim partnerima, Francuska je odlučna da iskoristi sva sredstva koja su joj na raspolaganju kako bi predvidjela zlonamjerno ponašanje Rusije u kibernetičkom prostoru, obeshrabrila ga i odgovorila na njega gdje je to potrebno."