Evropski sud pravde presudio je da je malteški program "zlatnog pasoša" nezakonit, što znači da se njegov program "novac za državljanstvo" mora ukinuti.
U dugo očekivanoj presudi u utorak, Vrhovni sud EU zaključio je da je malteški program državljanstva za investitore u suprotnosti sa zakonodavstvom EU. Sudije su rekle da program predstavlja "komercijalizaciju dodjele državljanstva države članice" i time državljanstva EU, što je u suprotnosti sa evropskim zakonodavstvom. Malta je ugrozila međusobno povjerenje između država članica EU neophodno za stvaranje područja bez unutrašnjih granica, tvrdio je sud.
Sudije su ispitale program iz 2020. godine koji je omogućio ljudima koji su dali do 750.000 eura Malti i - teoretski - proveli 12 mjeseci u zemlji da dobiju državljanstvo. S malteškim pasošem, osoba je stekla državljanstvo EU i slobodu da živi i radi bilo gdje u uniji, prenosi Guardian.
Šema, koja je nastala u zakonu iz 2013. godine, dugo je bila kritikovana od strane aktivista za transparentnost, koji su tvrdili da otvara vrata pranju novca, korupciji i sigurnosnim rizicima. Istraga Guardiana iz 2021. godine otkrila je da su multimilioneri sa minimalnim stvarnim vezama sa Maltom dobijali državljanstvo, ponekad provodeći samo tri sedmice u zemlji. Skriveni imejlovi Fondacije Daphne Caruana Galizia, podijeljeni sa međunarodnim medijima, otkrili su da su mnogi ljudi koji tvrde da su stanovnici ostavljali svoje iznajmljene nekretnine na Malti praznima.
Evropska komisija je pokrenula pravni postupak protiv Malte i Kipra u oktobru 2020. godine zbog prodaje "državljanstva EU". Kipar je najavio da zatvara svoj program neposredno prije pokretanja slučaja, ali vlada Malte je bila prkosna. U podnescima sudu, tvrdila je da ima isključivu nadležnost za dodjelu državljanstva, te da ima pravo da vodi program.
Reagujući na presudu, vlada Malte je saopštila da proučava pravne implikacije, "kako bi se regulatorni okvir o državljanstvu mogao uskladiti sa principima navedenim u presudi".
Ali, također je istakla prednosti programa, navodeći da je od 2015. godine generirao više od 1,4 milijarde eura prihoda za vladu.
U objavi na Facebooku, bivši premijer Joseph Muscat tvrdio je da je presuda bila politička. Muscat je bio premijer kada je program zlatnih pasoša uveden. Podnio je ostavku 2020. godine kao odgovor na široko rasprostranjeni bijes zbog njegovih navodnih pokušaja - koje on poriče - da zaštiti saveznike od istrage o ubistvu novinarke Daphne Caruana Galizia iz 2017. godine.
Šeme zlatnih pasoša pojavile su se širom Evrope dok su vlade u finansijskim problemima tražile načine da prikupe novac nakon finansijske krize. Britanska vlada je u februaru 2022. godine objavila da ukida britansku "investicijsku vizu prvog nivoa" usred korupcije i zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, te pogoršanja odnosa s Rusijom.
Nasuprot tome, Donald Trump je u februaru najavio da planira pokrenuti vizu "zlatne kartice", dozvolu boravka od 5 miliona dolara za bogate strance.
Matthew Caruana Galizia, direktor fondacije koja radi na zaštiti javnog interesa njegove majke, opisao je sudsku presudu kao "pobjedu za narod Malte i za sve stanovnike EU koji su nepravedno bili izloženi hirovima perača novca i korumpiranih kriminalaca koji kupuju svoj put u EU“. Pozvao je vladu "da bez odlaganja ukine svoj program državljanstva putem investicije".
Glasnogovornik Evropske komisije pozdravio je sudsku odluku i pozvao Maltu da provede presudu: "Evropsko državljanstvo nije na prodaju“, rekao je glasnogovornik. "Šeme državljanstva za investitore krše zakon EU i kao takve bi ih trebale ukinuti sve države članice.“