Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Vrhovni sud EU proglasio je malteški program "zlatnog pasoša" nezakonitim

    Stručnjaci nude nekoliko teorija o nestanku struje u Španiji i Portugalu

    Španija i Portugal bez struje (Izvor: Profimedia)
    Euronews.ba/Euronews.com
    Objavljeno

    Snabdijevanje električnom energijom polako se vraća u neke dijelove Španije i Portugala, nakon što je veliki nestanak struje u ponedjeljak izazvao haos za stanovnike Iberijskog poluotoka.

    ADVERTISEMENT

    Nestanak struje zaustavio je metro, željeznički saobraćaj, prekinuo telefonske usluge i internetske veze, te isključio bankomate i semafore u obje zemlje, kao i u dijelovima Francuske. Mnogi se sada suočavaju s mogućnošću višesatnog boravka u mraku.


    Iberijska regija ima populaciju od približno 60 miliona ljudi, iako još nije jasno koliko je tačno građana pogođeno ovim prekidom.

    Red Electrica, operater nacionalne elektroenergetske mreže u Španiji, saopštio je da je napajanje električnom energijom vraćeno u dijelovima više regija, uključujući Kataloniju, Andaluziju, Baskiju i Kastilju i Leon u ponedjeljak naveče.


    Eduardo Prieto, šef operacija u Red Electrica, izjavio je za AP da je situacija bez presedana, nazivajući događaj „izuzetnim i vanrednim“, dok je Teresa Ribera, potpredsjednica Evropske komisije zadužena za promociju čiste energije, incident opisala kao „jedan od najtežih slučajeva zabilježenih u Evropi u posljednje vrijeme“.


    Vlasti još uvijek pokušavaju utvrditi tačan uzrok nestanka, ali stručnjaci razmatraju nekoliko mogućih scenarija.


    Važno je napomenuti da trenutno postoji vrlo malo konkretnih dokaza koji bi mogli nedvosmisleno objasniti šta je pošlo po zlu.


    Nestanak struje, Madrid (Izvor: AA/Diego Radames)


    Rijetka atmosferska pojava?


    Izvještaji koji su kružili u ponedjeljak sugerišu da bi uzrok mogao biti rijedak fenomen nazvan „inducirana atmosferska vibracija“, koja je izazvala „anomalna osciliranja“ na visokofrekventnim vodovima elektroenergetske mreže Španije, navodi Euronews.


    „Ta osciliranja izazvala su greške u sinhronizaciji između elektroenergetskih sistema, što je dovelo do lančanih smetnji u povezanim evropskim mrežama“, izjavila je portugalska energetska kompanija REN za BBC u ponedjeljak poslijepodne.


    Kasnije je REN demantovao te tvrdnje u portugalskim medijima. Ali šta su uopće te vibracije i kakav bi utjecaj mogle imati?


    Solomon Braun, profesor procesa i energetskih sistema na Univerzitetu Sheffield u Velikoj Britaniji, rekao je da bi inducirana atmosferska vibracija mogla imati efekt „malog pomaka u lokalnom elektromagnetnom polju“.


    „To bi imalo sličan učinak kao, recimo, solarna oluja i moglo bi izazvati neravnoteže u toku električne energije koje bi mreža morala kompenzirati“, rekao je Braun za Euronews Next.


    Distributer može reagirati na takve smetnje, objasnio je, na primjer tako što će tražiti od proizvođača da smanje ili povećaju proizvodnju.

    U slučajevima gdje su smetnje prevelike, dodaje Braun, operateri mogu privremeno isključiti mrežu i zatim je pažljivo ponovo uključivati. Taj proces je, kaže, „delikatan“ i može potrajati satima.


    Iako nije stručnjak za špansko-portugalsku mrežu, Braun vjeruje da su dvije mreže međusobno povezane visokofrekventnim kablovima u okviru sinhroniziranog evropskog sistema.


    „To je uobičajena praksa u Evropi – stvara se jedinstvena mreža, ali u momentima preopterećenja sistemi se moraju privremeno razdvojiti i zatim ponovo povezati“, rekao je.


    Mogući problemi u elektroenergetskoj mreži


    Onjema Nduka, viši predavač za održivost energetskih sistema na Univerzitetu u Londonu, pojašnjava da su elektroenergetske mreže međusobno povezane jer su proizvodna postrojenja često udaljena od potrošačkih centara.


    To znači da kvar u jednom dijelu može izazvati kaskadni efekat širom mreže.


    „Idealno bi bilo da sistem ima ugrađene rezerve – dodatne izvore napajanja, rezervne generatore, redundantne vodove i kablove“, rekao je Nduka.


    Dodaje da je cilj energetskih kompanija da što prije obnove napajanje potrošačima, ali da „još nije otkrivena konkretna procedura“ za takvu situaciju.


    Portugalski zvaničnici, koje citira AP i lokalni mediji, zasad pripisuju krivicu tehničkim problemima van zemlje, no istraga je i dalje u toku.



    Sajber napad – isključen, ali ne u potpunosti


    Juanma Moreno, predsjednik regionalne vlade Andaluzije, izjavio je u ponedjeljak da se kibernetički napad ne može potpuno isključiti i pozvao građane na oprez.


    Međutim, ovu tvrdnju su demantovali visoki zvaničnici – uključujući Pedro Sanchez, premijera Španije, Luis Montenegro, premijera Portugala, i Antonio Costa, predsjednika Evropskog savjeta.


    „Španija ima mehanizme za ovakve situacije. Apelujem na građane da sarađuju s nadležnim organima i ponašaju se odgovorno, kao što su to uvijek činili“, poručio je Sanchez na mreži X.


    Portugalski Nacionalni centar za sajber sigurnost također je saopćio da nema dokaza koji bi ukazivali da je u pitanju sajber napad.

    U izjavi za Euronews, Taco Engelaar, direktor firme Neara, specijalizirane za energetsku infrastrukturu, rekao je da bi međusobna povezanost nacionalnih mreža značila da bi bilo koji ozbiljan kvar – fizički ili sajber – doveo do istog rezultata.


    „Ovakvo široko rasprostranjeno ispadanje iz mreže je ekstremno neuobičajeno i moglo bi biti izazvano nizom faktora: fizičkim kvarom, koordiniranim sajber napadom, ili ozbiljnom neravnotežom između potrošnje i proizvodnje“, izjavio je Engelaar.


    „Ako se radi o sistemskom kvaru, povezanost mreža može izazvati masovne prekide – i to isto važi i za sajber napad. Mnoge mreže dijele resurse, i rušenje jedne može srušiti i druge“, zaključio je.




    Možda će vam se svidjeti