Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Trump odbio izraelski plan za napad na iranska nuklearna postrojenja

    Fico: Priznavanjem nezavisnosti Kosova* je prekršeno međunarodno pravo

    Robert Fico (Izvor: AP Photo/Darko Vojinovic, File)
    Euronews.ba/Euronews.rs
    Objavljeno

    Slovački premijer Robert Fico boravio je u službenoj posjeti Zagrebu, gdje je sa premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem održao i konferenciju za medije, a tom prilikom, govoreći o međunarodnom javnom pravu, o normama tog prava i kršenju istog, naveo je da Slovačka principijelno ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova*, jer je to jedan od primjera kršenja međunarodnog prava.

    ADVERTISEMENT

    Ficu je postavljeno pitanje u vezi sa putom u Moskvu na proslavu 80. godišnjice pobjede nad nacizmom, a zamjereno mu je što "sada stoji na strani agresora", kada je u pitanju njegova spoljna politika i zalaganje za mir u Ukrajini.


    Ipak, slovački premijer je svoj odgovor na ovo pitanje počeo podsjećanjem da Slovačka i on lično otvoreno govore ukoliko je međunarodno pravo negdje prekršeno, a obraćajući se direktno premijeru Plenkoviću naveo je primjere takvog kršenja, piše Euronews Srbija.


    "Gospodine premijeru, uvijek sam otvoreno govorio da je međunarodno pravo na užasan način prekršeno tokom agresije protiv Iraka, a kao premijer Slovačke u to vrijeme, ja sam povukao slovačke vojnike iz misije u Iraku, jer je to pitanje principa", istakao je Fico i dodao:



    "Ja sam jedan od onih političara koji djeluju principijelno, i Slovačka pripada maloj grupi država, koja ne priznaje Kosovo*, jer mi vjerujemo da je međunarodno pravo srušeno. To isto govorim o upotrebi vojne sile u Ukrajini, da je međunarodno pravo povrijeđeno. Ali molim vas da ne držimo jednu stranu. Da, odbijam ubijanje i ono što je u skorije vrijeme dogodilo na teritoriji Ukrajine, ali mi jednako osuđujemo ono što se dogodilo 2. maja 2014. u Odesi, kada je 42 ljudi živo spaljeno u zgradi sindikata i ostavljeno da umire bez pomoći", rekao je on.


    Podsjećamo, Slovačka je jedna od pet članica Evropske unije, uz Španiju, Rumuniju, Kipar i Grčku, koje ne priznaju nezavisnost Kosova*.

    Možda će vam se svidjeti