Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Mediji: Merz bi mogao šestog maja da bude izabran za njemačkog kancelara

    EU traži sigurnije dječje igračke bez toksina: Uvedena nova pravila i za online trgovine

    Igračke/Ilustracija (Izvor: Pexels)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Štetne i otrovne hemikalije bit će zabranjene u igračkama kako bi se bolje zaštitilo zdravlje djece, prema novim pravilima usmjerenim na poboljšanje sigurnosti proizvoda koji se prodaju na evropskom tržištu.

    ADVERTISEMENT

    Hemikalije koje predstavljaju rizik za zdravlje i razvoj djece sada će biti zabranjene u igračkama koje se prodaju u EU, čime se uvode stroži sigurnosni zahtjevi za proizvođače i prodavače, uključujući i one koji posluju na online platformama, dogovorile su se institucije EU u četvrtak.


    Nova pravila ažuriraju Direktivu bloka o sigurnosti igračaka iz 2009. godine s daljnjim ograničenjima upotrebe opasnih supstanci.


    "Također smo pripremili uredbu za budućnost, Komisija će moći brže reagirati na nova naučna otkrića o hemijskim supstancama", rekla je zastupnica u Evropskom parlamentu Marion Walsmann (Njemačka/EPP), pregovaračica iz Evropskog parlamenta.


    Uredba uvodi osnovni sigurnosni standard kako bi se osigurao visok nivo zaštite zdravlja i sigurnosti djece.


    Sporazumom se zabranjuju hemikalije koje mogu izazvati rak, promijeniti DNK ili oštetiti reproduktivne organe, ali i druge opasne supstance poput endokrinih disruptora, respiratornih senzibilizatora i PFAS-a, poznatih i kao "vječne hemikalije".


    Također se zabranjuju senzibilizatori kože i igračke tretirane biocidima, osim igračaka namijenjenih za boravak na otvorenom. Biocidni proizvodi se koriste za zaštitu ljudi i životinja od štetnih organizama, poput štetočina ili bakterija.


    Sporazum dodatno ograničava upotrebu konzervansa i zabranjuje mirisne alergene u igračkama namijenjenim djeci mlađoj od tri godine ili u igračkama namijenjenim za stavljanje u usta.


    "Sigurnost djece uvijek mora biti na prvom mjestu. Iako su pravila EU o sigurnosti igračaka među najstrožim na svijetu, moramo ostati budni, prilagoditi pravila novim rizicima i osigurati da se sigurnosni standardi ispunjavaju za sve igračke - bez obzira da li su proizvedene u Evropi ili u inostranstvu", rekao je Krzysztof Paszyk, poljski ministar za ekonomski razvoj i tehnologiju u saopštenju za javnost nakon sporazuma.


    Prije stavljanja igračke na tržište, proizvođači će morati provesti procjenu sigurnosti koja obuhvata sve potencijalne rizike, uključujući hemijske, fizičke, mehaničke, električne, zapaljive, higijenske i radioaktivne opasnosti.


    Djeca su posebno ranjiva


    Walsmann je napomenuo da iako evropsko tržište već nudi "najsigurnije igračke na svijetu“, svaki peti proizvod označen kao opasan i povučen s tržišta EU je igračka.


    "Ograničenje PFAS-a je korak naprijed u borbi protiv zagađenja ovim zauvijek postojećim hemikalijama. Ograničavanjem PFAS-a u igračkama, suzakonodavci su učinili zakon o sigurnosti igračaka spremnim za budućnost i usklađenim sa standardima u drugim dijelovima svijeta“, rekla je Ioana Bere, zagovornica politike EU u CHEM Trustu, evropskoj dobrotvornoj organizaciji koja radi na zaštiti ljudskog zdravlja i okoliša od štetnih hemikalija.


    Studija danske organizacije potrošača otkrila je da je više od 60% od 121 uzorkovanog dječjeg proizvoda, uključujući igračke, deke i bočice za hranjenje, sadržavalo ili ispuštalo barem jedan bisfenol – hemikaliju štetnu za mozak i prostatu fetusa, dojenčadi i djece. U mnogim slučajevima pronađena su dva ili više bisfenola, piše Euronews.com.


    Novi zahtjevi za online prodavače


    "Igračke su među najčešće prijavljenim kategorijama proizvoda u sistemu upozorenja EU za opasne proizvode“, rekao je Agustín Reyna, generalni direktor BEUC-a, evropske organizacije potrošača.


    Dodao je da, iako su nova pravila snažna na papiru, ključna je njihova primjena i države članice sada moraju osigurati resurse potrebne vlastima kako bi osigurale da se prodaju samo sigurne igračke.


    Nedavna studija BEUC-a o sigurnosti igračaka koje se prodaju na kineskom online tržištu Temu zaključila je da je platforma "ulazna tačka za opasne proizvode u Evropi".


    Kako bi se riješio ovaj problem, nova pravila uvode posebne obaveze za online prodavače da se pridržavaju širih zakona EU, uključujući Zakon o digitalnim uslugama.


    Sve igračke koje se prodaju na evropskom tržištu sada trebaju digitalni pasoš proizvoda koji pokazuje da ispunjavaju sigurnosne standarde. To će, prema zakonodavcima, olakšati praćenje proizvoda, poboljšati provjere tržišnih inspektora i carine i povećati transparentnost.

    Možda će vam se svidjeti