Evropska komisija će ispitati odluku Donalda Trumpa da privremeno pauzira svoje sveobuhvatne carine prije nego što preduzme dalje korake.
Evropska unija duboko je uzdahnula nakon što se Donald Trump, pod intenzivnim pritiskom tržišta, okrenuo i pristao da uvede 90-dnevnu pauzu na njegove sveobuhvatne carine, koje su prijetile da izazovu svjetsku recesiju.
"Pozdravljam najavu predsjednika Trumpa o pauziranju recipročnih carina. To je važan korak ka stabilizaciji globalne ekonomije", rekla je Ursula von der Leyen u izjavi objavljenoj u utorak ujutro.
"Jasni, predvidljivi uslovi su od suštinskog značaja za funkcionisanje trgovine i lanaca snabdijevanja."
Von der Leyen je iskoristila trenutak da još jednom istakne svoju ponudu za tarifni sporazum "nula za nula" za svu industrijsku robu između EU i SAD.
Ranije ove sedmice, Trump je javno odbacio prijedlog, rekavši da to nije dovoljno da zadovolji njegove tvrdnje. Umjesto toga, rekao je, EU bi trebala povećati kupovinu američke energije kako bi brzo uravnotežila trgovinu robom. (EU je 2023. godine zabilježila višak robe sa SAD u vrijednosti od 156,6 milijardi eura, ali deficit usluga u vrijednosti od 108,6 milijardi eura.)
"Evropska unija ostaje posvećena konstruktivnim pregovorima sa Sjedinjenim Državama, s ciljem postizanja trgovine bez trenja i obostrano korisne trgovine", rekao je predsjednik Evropske komisije.
Donald Tusk, poljski premijer, pozvao je obje strane Atlantika da "iskoriste najbolje od sljedećih 90 dana" i pronađu kompromis.
"Održavanje bliskih transatlantskih odnosa zajednička je odgovornost Evropljana i Amerikanaca, bez obzira na privremene turbulencije", napisao je na društvenim mrežama, prenosi Euronews.com.
Blok je u početku bio pogođen stopom od 20 posto prema Trumpovim samozvanim "recipročnim carinama", koje je Komisija odbacila kao "ni vjerodostojne ni opravdane".
Nakon Trumpovog preokreta, uvoz iz EU u Ameriku bit će smanjen uz osnovnu stopu od 10 posto. Čelik, aluminijum i automobili će i dalje biti predmet posebne stope od 25 posto.
U svojoj izjavi, von der Leyen nije spomenula dalje kontramjere, uprkos tome što je blok i dalje ispod stope od 10 posto. Zemlje EU su u srijedu odobrile prvi niz kontratarifa protiv Trumpovih visokih carina na čelik i aluminij.
Glasnogovornik je sugerirao da će se planovi odmazde koje je Komisija pomno izradila za sada zaustaviti.
"Evropska komisija će sada uzeti potrebno vrijeme da procijeni ovaj najnoviji razvoj događaja, u bliskoj konsultaciji sa našim državama članicama i industrijom, prije nego što donese odluku o sljedećim koracima", rekao je glasnogovornik.
10 posto se također odnosi na većinu zemalja. Nasuprot tome, Kina je dobila carinu od 125 posto, što je gigantski broj koji bi mogao izazvati šok na globalnim tržištima.
Komisija je već uspostavila radnu grupu za praćenje mogućeg preusmjeravanja kineske robe, od kojih je mnoga jako subvencionirana, iz Amerike u Evropu.
Istovremeno, rekla je von der Leyen, EU će nastaviti da "diverzifikuje" svoje komercijalne odnose, "sarađujući sa zemljama koje čine 87 posto globalne trgovine i dijele našu posvećenost slobodnoj i otvorenoj razmjeni roba, usluga i ideja".
Posljednjih mjeseci Komisija je zaključila sporazume o slobodnoj trgovini sa Švicarskom, Meksikom i Mercosurom, a razmatra i novi sporazum s Indijom.
"Moj tim i ja ćemo nastaviti da radimo dan i noć na zaštiti evropskih potrošača, radnika i preduzeća", rekla je von der Leyen.
"Zajedno, Evropljani će izaći jači iz ove krize", zaključila je.