Italija je donirala vojni brod Albaniji kako bi pomogla Albancima da osnaže svoju vojsku, povećaju patroliranje obalom i intenziviraju učestvovanje u misijama NATO-a.
Libra P 402, patrolni brod klase Cassiopea koji je Italija izgradila kasnih 1980-ih, pristao je u zapadnoj luci Drač i službeno je predan Albaniji tokom ceremonije kojoj su nazočili premijer Edi Rama i ministri odbrane obiju zemalja. S jedne strane broda naslikana je velika albanska zastava, a broj broda promijenjen je u P 133.
"Ovo je konkretna demonstracija prijateljstva između Italije i Albanije i naše želje za radom i saradnjom na vojnom i privrednom polju", poručio je italijanski ministar odbrane Guido Crosetto, pozvavši članice NATO-a na jaču saradnju.
Rama je dar opisao kao "vrlo velikodušan te znak dubokog prijateljstva i poštovanja".
Brod dugačak 80 metara može postići brzinu do 20 čvorova (37 km/h) i ima domet od 3200 nautičkih milja (5900 kilometara). Uglavnom je zadužen za pomorsku odbranu i nadzor, a ima posadu od 60 članova, heliodrom i garažu.
"Služit će ne samo u misijama sigurnosti i mira u vodama Republike Albanije u Jadranskom i Jonskom moru nego i šire, u Sredozemnom moru za učestvuje u misijama NATO-a", najavio je kontraadmiral Adnan Agastra, šef albanske mornarice.
Otkako se Albanija pridružila NATO-u 2009., Italija je jedna od najvažnijih podupiratelja njezinih tekućih napora da modernizira vojsku u skladu sa zahtjevima NATO-a. Obnovljen aerodrom u centralnom gradu Kuçovë pretvorena je prošle godine u tehničku bazu NATO-a.
Nakon Drugog svjetskog rata Albanija je bila povezana s tadašnjim Sovjetskim Savezom do 1961., iako je službeno napustila Varšavski ugovor 1968. nakon invazije na tadašnju Čehoslovačku. Tirana se potom zbližila s Kinom do 1978.
Bivši komunistički režim pao je nakon studentskih protesta u decembru 1990. Prvi pluralistički izbori održani su u martu 1991.