Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Stotine hiljada ljudi na protestu protiv pritvaranja Imamoglua

    Novi nacrt američkog sporazuma o mineralima oživljava strahove oko pridruživanja Ukrajine EU

    Volodimir Zelenski i Ursula von der Leyen (Izvor: AP Photo/Omar Havana)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Sporazum o mineralima o kojem Kijev i Vašington trenutno pregovaraju bit će pomno ispitan u Briselu kako bi se utvrdila njegova kompatibilnost sa nastojanjima Ukrajine za članstvo, saopćila je Evropska komisija, pošto najnovija verzija teksta oživljava strahove da bi poremetilo ambicije zemlje da se pridruži bloku.

    ADVERTISEMENT

    Proces pristupanja zahtijeva od zemalja kandidata da se postepeno usklađuju sa zakonodavstvom EU, uključujući osnovne principe fer konkurencije i nediskriminacije.


    "Prenesena je linija da bi takav sporazum trebalo razmotriti iz perspektive odnosa između Ukrajine i EU i, posebno, u smislu pristupnih pregovora", rekla je Paula Pinho, glavna glasnogovornica Komisije, u petak na konferenciji za novinare.


    Pinho je upozorila da bi svi zaključci koji se trenutno izvode bili "čista spekulacija", jer je dogovor još uvijek u raspravi između ukrajinskih i američkih zvaničnika. Komisija bi ponudila pravnu "pomoć" Kijevu ako bi to bilo zatraženo, napomenula je.


    "Ne možemo napraviti bilo kakvu procjenu osim i dok ne postoji takav konkretan dogovor sa (crnim na bijelom) slovima koji nam omogućava da procijenimo bilo kakav uticaj iz različitih uglova politike koji bi se mogli pojaviti", rekla je Pinho.


    Komentar dolazi dan nakon što su Bloomberg i Financial Times otkrili nove detalje o najnovijoj verziji sporazuma koju je iznijela Bijela kuća, a koja uključuje sveobuhvatne uslove koji bi omogućili da Amerika dobije kontrolu nad prirodnim resursima Ukrajine bez presedana kroz zajednički investicijski fond.


    Prema nacrtu, odbor fonda bi se sastojao od pet članova: tri koje bi imenovale SAD i dva koja bi imenovala Ukrajina. U praksi, to bi Vašingtonu dalo efektivno pravo veta na ključne odluke u vezi s novim projektima infrastrukture i prirodnih resursa. Postojeći projekti se pojavljuju izvan kontrole.


    Putevi, željeznice, luke, rudnici, nafta, plin i vađenje kritičnih minerala, sve bi potpadalo pod djelokrug nove strukture.


    Ukrajina bi bila obavezna da sve nove projekte predstavi fondu na reviziju "što je prije moguće", objavio je Bloomberg. Ako bi projekat bio odbijen, Ukrajina bi bila spriječena da ga ponudi drugim stranama pod "materijalno boljim" uslovima, prenosi Euronews.com.


    Uz to, SAD bi imale pravo da ubiru sav profit iz fonda i godišnji prinos od 4 posto dok se vojna i finansijska pomoć koja je pružena Ukrajini u potpunosti ne nadoknadi. Kielski institut za svjetsku ekonomiju procjenjuje da je američka podrška vrijedna 114 milijardi eura od početka ruske invazije.


    Model "vraćanja" bio je centralni za motivaciju Donalda Trumpa da potpiše sporazum, podižući optužbe za eksploataciju i neokolonijalizam.


    Sukob interesa


    Dok su ukrajinski zvaničnici uspjeli ublažiti prve prijedloge koje su SAD iznijele u februaru dok ne dobiju tekst koji se smatra prihvatljivim, čini se da najnovija verzija vraća drakonske uvjete koji su šokirali Ukrajinu i njene saveznike i podstakli strah da bi to ugrozilo težnje zemlje da postane članica EU.


    Dajući američkim kompanijama zakonski utvrđeno "pravo prve ponude", dogovor je u direktnoj "kontradikciji" s konkurencijom bloka i pravilima jedinstvenog tržišta, koja omogućavaju fer i jednak pristup svim ekonomskim akterima, bez obzira na nacionalnost, kaže Svitlana Taran, analitičarka politike u Centru za evropsku politiku (EPC),


    "Trebalo bi da postoji otvoren konkurs za sve investitore u projekte", rekla je Taran za Euronews. "U otvorenim tenderima kompanije iz EU i američke kompanije treba da učestvuju i da se takmiče pod jednakim uslovima", dodala je ona. "Vidim da postoji sukob interesa."


    Taran vjeruje da će Ukrajina nastaviti pregovore dok sporazum ne postane "prihvatljiv" i dok zabrinutost oko članstva u EU ne nestane, čak i ako je nejasno koliku će težinu ta zabrinutost imati na razmatranja Bijele kuće.


    "Odredbe dogovorene u prethodnim verzijama bile su uravnotežene s ukrajinskim interesima", rekla je analitičarka. "Sada je opet neuravnoteženo u korist Sjedinjenih Država."


    Nedostatak sigurnosnih garancija bio je još jedna sporna tačka u razgovorima. Trumpova administracija je ponudila dogovor o mineralima kao svojevrsno ekonomsko odvraćanje od buduće ruske agresije. Međutim, predsjednik Volodimir Zelenski upozorio je da će Vladimir Putin dati prioritet svojoj ekspanzionističkoj agendi nad američkim interesima.


    Govoreći u četvrtak nakon sastanka koalicije voljnih u Parizu, Zelenski se požalio da se uslovi sporazuma "konstantno" mijenjaju, ali je obećao da će njegov tim ostati "konstruktivan" u pregovorima kako bi izbjegao antagonizam koji bi mogao dovesti do nove suspenzije vojne pomoći i razmjene obavještajnih podataka.


    "Mislio sam da smo se već dogovorili da će postojati okvirni sporazum. Ali sada, koliko sam shvatio, ukrajinski i američki timovi rade na tome, jer Amerika sada mijenja ova pravila i predlaže (da potpiše) sporazum odmah", rekao je Zelenski novinarima.


    "Ali ne bih želio da Sjedinjene Države imaju utisak da je Ukrajina generalno protiv toga. Dosljedno smo pokazivali pozitivne signale: podržavamo saradnju sa Sjedinjenim Državama. Ne želimo slati nikakve signale niti ohrabrivati ​​Sjedinjene Države da zaustave pomoć Ukrajini ili da prestanu dijeliti obavještajne podatke. To je ključno za nas."

    Možda će vam se svidjeti