Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Zaharova: Kada režim u Kijevu udari izvan linije fronta, nadajmo se da neće pogoditi francusku ambasadu u Moskvi

    Borrell predlaže obustavu političkih pregovora EU i Izraela o ratu u Gazi

    Joseph Borell (Izvor: European Union, 2024.)
    Euronews.com
    Objavljeno

    Na prijedlog Josepa Borrell-a, koji je iznio s obzirom na navodna kršenja ljudskih prava, vrlo je vjerovatno da će zemlje članice staviti veto.

    ADVERTISEMENT

    Josep Borrell, visoki predstavnik Europske unije za vanjsku politiku, predložio je da se formalno prekine politički dijalog s Izraelom zbog navodnih kršenja ljudskih prava i međunarodnog prava u Pojasu Gaze.


    Borellov prijedlog je prvi put iznesen tokom sastanka ambasadora, a zvanično će biti podnesen sljedećeg ponedjeljka, kada se ministri vanjskih poslova sastanu u Briselu, rekli su za Euronews zvaničnik EU i dvoje diplomata koji poznaju proces.


    Obustava političkog dijaloga ovisi o jednoglasnosti među državama članicama, pa je gotovo sigurno da će plan propasti s obzirom na oštre podjele oko rata između Izraela i Hamasa.


    Većina glasova koji su uzeli riječ tokom sastanka izrazili su negativno mišljenje, iako se nije oglasio svaki izaslanik, rekli su izvori Euronewsu.


    Ali suspenzija, sama po sebi, možda nije pravi cilj Borrela, čiji se mandat uskoro bliži kraju. Ono što šef vanjske politike namjerava, sugerirao je zvaničnik EU, je natjerati prestonice da nedvosmisleno iznesu svoje stavove o kontroverznom ponašanju Izraela.


    "To je, prije svega, politički signal da nešto u vezi nije u redu", rekao je zvaničnik, želeći da ostane anoniman. "Istovremeno, to bi bio način da se natjera Izrael da konačno objasni i opravda svoje postupke."


    Borrelov prijedlog zasniva se na Sporazumu o pridruživanju EU-Izrael, koji sadrži pravno obavezujuće odredbe o ljudskim pravima.


    Početkom ove godine, Španija i Irska napisale su zajedničko pismo u kojem zahtijevaju "hitnu reviziju" sporazuma u svjetlu rastuće humanitarne katastrofe koju je izraelska vojna kampanja izazvala u gusto naseljenom pojasu Gaze.


    Špansko-irski potez naišao je na snažan otpor zemalja uključujući Njemačku, Češku, Austriju i Mađarsku, koje se smatraju među najvjernijim podržavaocima Izraela u bloku. Evropska komisija, predvođena Ursulom von der Leyen, uglavnom je to ignorirala.


    Borrell, čije se razmišljanje često podudara s Madridom, nikada nije zaboravio zajednički zahtjev. Visoki predstavnik je pokušao sazvati Vijeće za pridruživanje s Izraelom kako bi razgovaralo o usklađenosti sa njegovim sporazumom s EU, ali to tek treba da se dogodi.


    Od početka rata između Izraela i Hamasa prijavljeno je da je ubijeno više od 1.700 Izraelaca i više od 43.000 Palestinaca, uključujući preko 13.000 palestinske djece.


    Izrael je više puta kritikovan zbog ometanja prolaza humanitarne pomoći i rada UNRWA-e, UN-ove agencije za pomoć palestinskim izbjeglicama koju vlada premijera Benjamina Netanyahua planira zabraniti.


    "U Gazi nema nigdje bezbednog. Uključujući sigurne zone," rekao je za Euronews Scott Anderson, direktor za poslove UNRWA u Gazi, u nedavnom intervjuu.


    "Nažalost, sve strane u sukobu ne poštuju svetost lokacija koje bi trebalo da budu bezbedne za civile, uključujući bolnice i škole."

    Možda će vam se svidjeti

    Rusija pojačava hibridne napade na članice NATO-a i EU

    Lideri sutra dogovaraju ubrzanje evropskog puta: Pitanje glavnog pregovarača i dalje je otvoreno

    EU proširila listu sankcija Iranu