Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Peticija za zabranu kontroverznog vještačkog zaslađivača

    Von der Leyen: U strahu od tarifa, EU spremna za 'teške pregovore' s Trumpom

    Ursula von der Leyen (Izvor: AP Photo/Jean-Francois Badias)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Europska unija spremna je na "teške pregovore" s Donaldom Trumpom kako bi spriječila trgovinski rat između dviju strana Atlantika, izjavila je Ursula von der Leyen u utorak, dan nakon što su Kanada i Meksiko postigli u zadnjim minutama dogovore s Bijelom kućom kako bi privremeno izbjegli bolnu primjenu tarifa od 25%.

    ADVERTISEMENT


    "Uvijek ćemo štititi vlastite interese – kako god i kad god to bude potrebno“, rekla je Ursula von der Leyen nakon što je Donald Trump upozorio da će tarife protiv EU biti uvedene "prilično brzo“.


    Trump je u nedjelju upozorio da će tarife protiv bloka "definitivno biti uvedene" i to "prilično brzo", što je diplomatske dužnosnike u Bruxellesu stavilo na visoki stupanj pripravnosti.


    "Bit ćemo spremni za teške pregovore gdje bude potrebno i kako bismo pronašli rješenja gdje god je to moguće, razmotrili bilo kakve pritužbe i postavili temelje za snažniji partnerstvo. Bit ćemo otvoreni i pragmatični u tome kako to postići“, izjavila je predsjednica Europske komisije na godišnjoj sjednici europskih veleposlanika u Bruxellesu.


    "Ali također ćemo jasno dati do znanja da ćemo uvijek štititi vlastite interese kako god i kad god to bude potrebno. To će uvijek biti europski način.“


    Dogovori s Kanadom i Meksikom, koji su najavljeni ubrzo nakon što su premijer Justin Trudeau i predsjednica Claudia Sheinbaum obavili odvojene telefonske pozive s Trumpom, sugeriraju da Trump vidi tarife kao vanjskopolitički alat za izvlačenje ustupaka od drugih nacija, uključujući bliske saveznike, nego kao sredstvo za balansiranje trgovinskih odnosa, kako je tvrdio tijekom svoje uspješne predsjedničke kampanje.


    Dogovori s Kanadom i Meksikom uključuju obveze za jačanje graničnih kontrola i suzbijanje trgovine fentanilom, trgovine oružjem i organiziranog kriminala.


    Zauzvrat, Trump će odgoditi tarife od 25% na početni period od 30 dana, a Kanada i Meksiko će se suzdržati od uvođenja protumjera koje su planirali. Nasuprot tome, tarife od 10% na Kinu stupile su na snagu, što je potaknulo Peking na uzvraćanje.


    Kako tržišta pokušavaju obraditi trgovinsku napetost, pažnja se okreće prema EU-u, koji se čini sljedećim na Trumpovoj listi.


    "Europska unija godinama je zlostavljala Sjedinjene Države i to ne mogu raditi“, rekao je Trump novinarima.


    EU je već dugi niz godina u suficitu s robom u odnosu na SAD, vrijedi 155,8 milijardi eura u 2023. godini. Farmaceutski proizvodi i vozila bili su najvredniji izvozi, prema podacima Eurostata.


    Međutim, u uslugama su tokovi suprotni: EU ima stalni i značajan deficit sa SAD-om, vrijedan 104 milijarde eura u 2023. godini.


    Trump je fokusirao svoje pritužbe na robu, ne uzimajući u obzir usluge.


    "Oni ne uzimaju naše automobile, ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode, ne uzimaju gotovo ništa, a mi uzimamo sve od njih. Milijune automobila, ogromne količine hrane i poljoprivrednih proizvoda“, rekao je.


    "Mnogo je na kocki“


    Ako američki predsjednik izvrši svoju prijetnju, zadatak će pasti na Europsku komisiju, koja ima isključivu nadležnost za postavljanje trgovinske politike.


    U svom je govoru von der Leyen inzistirala da će "prvi prioritet" Komisije biti usmjeren na suradnju s novom administracijom kako bi se našla zajednička rješenja.


    Nije navela nikakve primjere ustupaka koje bi Brisel mogao ponuditi kako bi umirio Trumpov gnjev, već je govorila o suradnji u "mnogim područjima gdje se naši interesi poklapaju", poput kritičnih opskrbnih lanaca i novih tehnologija.


    (U novembru je iznijela ideju o kupnji više američkog LNG-a kako bi pomogla blokovima u ukidanju ruskih fosilnih goriva.)


    Također, von der Leyen nije spomenula sektore koje bi Brisel mogao odlučiti ciljati u potencijalnoj odmazdi. Kanada je, na primjer, najavila protutarife na ključne američke proizvode iz savezničkih država, prije nego što ih je stavila na čekanje.


    "Zajedno, EU i SAD predstavljaju gotovo 30% globalne trgovine robom i uslugama. I više od 40% globalnog BDP-a. Europske tvrtke u SAD-u zapošljavaju 3,5 milioa Amerikanaca.


    A još milion američkih radnih mjesta ovisi izravno o trgovini s Europom“, rekla je kako bi opravdala poziv na dijalog.


    "Poanta je da je mnogo na kocki za obje strane“, dodala je.


    "Ovdje i u Sjedinjenim Državama postoje radna mjesta, poduzeća, industrije koje ovise o transatlantskom partnerstvu. Stoga želimo da to uspije.


    I to ne samo zbog naših povijesnih veza. Nego zato što je to jednostavno pametan poslovni potez.“


    Dok je von der Leyen naglašavala važnost odnosa EU i SAD-a, također je pozvala veleposlanike da budu „hrabri i agilni“ kako bi razvili partnerstva s drugim nacijama, uključujući one koje „nisu istomišljenici, ali dijele neke od naših interesa.“


    Posebno je spomenula Kinu kao zemlju s kojom bi blok mogao "proširiti" trgovinske i investicijske veze, dok istovremeno rješava točke trenja.


    EU, rekla je von der Leyen, trebao bi napustiti svoju nostalgičnu privrženost svijetu koji je nastao nakon Drugog svjetskog rata i prilagoditi svoju vanjsku politiku eri "hiper-konkurentne i hiper-transakcijske geopolitike" koja oblikuje 21. stoljeće.


    Ratovi, invazije, rastući autoritarizam, tarife, sankcije, disruptivne tehnologije, klimatske promjene i neregularna migracija svi su dokaz te nove stvarnosti, rekla je. (Trump je zaprijetio da će, ako bude potrebno, silom zauzeti Grenland.)


    "Europa se mora nositi sa svijetom kakav jest. I uvjerena sam da je u ovom strastvenom svijetu najbolji pristup Europe ostati prisebna“, rekla je.


    "Odluke mora donositi ne iz emocija ili nostalgije za svijetom kakav je bio, nego iz proračunatog sudskog razmišljanja o tome što je u našem interesu u svijetu kakav je danas.


    Jer vanjska politika i diplomacija nisu cilj same sebi. To je način da se osigura stabilnost, sigurnost i prosperitet za naše građane – i naše partnere.“

    Možda će vam se svidjeti