Brisel mora poboljšati svoju igru u pogledu klimatske diplomatije, rekao je komesar za klimu Wopke Hoekstra za Euronews, nakon što se američki predsjednik Donald Trump još jednom povukao iz globalnih napora da zaustavi klimatski slom.
Najviši zvaničnik EU za klimatsku politiku rekao je da je "zaista šteta" što je mrzovoljni američki predsjednik započeo svoj drugi mandat izvršnom naredbom o izlasku iz globalnog klimatskog procesa koji je pokrenut prije 10 godina u glavnom gradu Francuske.
"Nije potpuno neočekivano, naravno, ali je žalosno jer govorimo o najvećoj ekonomiji na svijetu, najutjecajnijoj sili koju imamo i drugoj zemlji po emisijama", rekao je Hoekstra za Euronews. “Dakle, to ima posljedice.”
Među tim posljedicama je i činjenica da će druge vodeće svjetske sile sada morati da razmisle ko će preuzeti vodstvo uoči ključnog samita COP30 u Brazilu, gdje se očekuje da zemlje iznesu kako planiraju unaprijediti svoju ulogu u smanjenju emisija.
Hoekstra je naglasio da će EU nastaviti da se bavi "našim američkim prijateljima" u domenu klimatskih akcija, kao i na hitnim pitanjima geopolitike i trgovine. Istovremeno, Evropa mora biti odlučnija u svojoj diplomatiji širom svijeta, rekao je.
"Kada postoji vakuum, drugi će ga popuniti - i to je dobro za nas", rekao je holandski političar. “Ali siguran sam da će i Kinezi, Indijci i drugi odigrati svoju ulogu.”
Znakovi su da će biti potreban znatan napor prije COP30. S obzirom na to da rok ističe sljedećeg mjeseca, samo šest zemalja je do sada dostavilo ažurirana obećanja o klimatskim mjerama koja se zahtijevaju Pariškim sporazumom. Jedan od njih bio je rastanak s Joeom Bidenom u posljednjim danima njegovog predsjedništva.
"Mogu samo da pohvalim njegovu administraciju za to", rekao je Hoekstra. EU bi trebala propustiti rok, a izvršna vlast EU tek treba da iznese prijedlog za smanjenje emisija do 2040. koji se nestrpljivo čeka. "Ono što je od ključne važnosti je da u Brazil uđemo sa pravim nivoom ambicija", rekao je Hoekstra.
Prije toga, Komisija bi u narednim sedmicama trebala predstaviti strategiju za smanjenje ovisnosti Evrope o uvozu ruskih fosilnih goriva jednom zauvijek do 2027. Ali s obzirom da je SAD već glavni dobavljač EU tečnog prirodnog plina (LNG), i Trump koji želi povećati izvoz, postoji zabrinutost da bi Evropa mogla ostati ovisna o uvozu fosilnih goriva, samo iz drugog izvora.
Hoekstra je rekao da će EU "udvostručiti" primjenu obnovljive energije i infrastrukturu električne mreže. “Bit ćemo vrlo, vrlo jasni u osiguravanju da poboljšamo našu autonomiju i smanjimo naše ovisnosti,” rekao je.
Svako rješenje za globalnu klimatsku krizu također će zahtijevati bliski angažman s najvećim svjetskim emiterom stakleničkih plinova, Kinom, rekao je Hoekstra, napominjući da nijedno rješenje nije moguće "ako ne igraju zajedno".
"Tako da ćemo nastaviti da sarađujemo s njima“, rekao je Hoekstra. “I mi ćemo također nastaviti tražiti više od njih umjesto manje.”