Cijene nafte porasle su gotovo 1% nakon što je Izrael izvijestio o kršenju prekida vatre s Hezbollahom, što je ponovo povećalo napetosti na Bliskom istoku.
Cijena Brenta dostigla je 72,90 USD po barelu, oporavljajući se od nedavnih gubitaka. U međuvremenu, OPEC+ je odgodio sastanak, a analitičari napominju jaču koheziju i usklađenost kartela.
Cijene nafte porasle su gotovo 1% u četvrtak ujutro, potaknute rastućim napetostima na Bliskom istoku nakon što je Izrael izvijestio o kršenju sporazuma o prekidu vatre s Hezbollahom.
Glasnogovornik izraelske vojske, Avichay Adraee, napisao je na društvenim mrežama X da je "primijećen dolazak nekoliko osumnjičenih, od kojih su neki bili u vozilima, u nekoliko područja južnog Libana, što predstavlja kršenje sporazuma."
Brent sirova nafta porasla je na 72,90 USD po barelu do podneva u Europi, oporavivši se od dvodnevnog pada. Euro je pao za 0,2%, a europske dionice su smanjile ranije dobitke nakon ove vijesti.
Prekid vatre, koji je počeo u srijedu, trebao je okončati 14 mjeseci sukoba duž granice Izraela i Libana, ali su obnovljeni sukobi dodatno povećali strahove od smanjenja opskrbe.
Ovo kršenje izaziva zabrinutost zbog krhke stabilnosti duž granice Izraela i Libana, gdje su stanovnicima savjetovano da se ne vraćaju zbog sigurnosnih razloga.
Odgoda sastanka OPEC+: Goldman Sachs ističe poboljšanje kohezije kartela Savez OPEC+ odgodio je ključni sastanak o politici proizvodnje nafte sa 1. na 5. prosinca 2024., jer će nekoliko ministara prisustvovati 45. Zaljevnom samitu u Kuvajtu.
Analitičari očekuju da će sastanak biti fokusiran na smanjenje proizvodnje unutar saveza i na moguću produljenje tih smanjenja u 2024. godini.
Iako je OPEC+ planirao postepeno povećanje proizvodnje ako cijene stabiliziraju, uporno niske cijene dovele su do odgoda. Neki sugeriraju da bi smanjenja mogla biti produžena na duži rok zbog sporog odgovora tržišta.
Analitičari Goldmana Sachsa, predvođeni Daanom Struyvenom, očekuju mjerljiv pristup od strane OPEC+.
"Bilo kakvo povećanje proizvodnje OPEC+ bit će postepeno i temeljeno na podacima", rekao je Struyven, dodajući da se usklađenost sa smanjenjima proizvodnje povećava među članovima, što je signal jače kohezije unutar kartela.
Analitičari sada spekuliraju da bi proizvodni kapaciteti mogli postati dugoročna strategija.
"Povećanje usklađenosti jača skromne pozitivne prihode Saudijske Arabije za produljenje smanjenja", dodao je Struyven.
Investicijska banka prognozira postepeno povećanje proizvodnje tek od travnja 2025., nasuprot prethodnoj prognozi od siječnja 2025., a prosječna cijena Brenta trebala bi biti 76 USD po barelu do 2025. godine, s vrhuncem od 78 USD u lipnju te godine.
Tržišne dinamike i trendovi zaliha Nedavni podaci Američke uprave za energetske informacije pokazuju da se zalihe nafte i benzina nalaze na najnižim razinama u posljednjih pet godina, što dodatno povećava zabrinutost zbog kratkoročne opskrbe.
Goldman Sachs očekuje da će Brent sirova nafta porasti na sredinu 80 USD u prvoj polovici 2025. godine, ako opskrba iz Irana padne za 1 milijun barela dnevno zbog strožih sankcija.
Unatoč globalnim naporima za smanjenje emisija, banka prognozira da će potražnja za naftom rasti još barem desetak godina, potaknuta tržištima u razvoju i sporim tempom smanjenja emisija u zračnom putovanju i petrohemijskoj proizvodnji.
Izgledi za cijene nafte Dok geopolitičke napetosti i strategije OPEC+ oblikuju kratkoročnu prognozu, širi strukturalni trendovi uključujući izazove u energetskoj tranziciji očekuje se da će održati potražnju na duži rok.
Goldman Sachs predviđa da će potražnja za naftom nastaviti rasti još barem desetak godina, poduprta rastućim energetskim potrebama u tržištima u razvoju kako njihova gospodarstva rastu, uz stalne izazove smanjenja emisija u zračnom putovanju i petrohemijskoj proizvodnji.
Za sada, investitori pažljivo prate razvoj situacije na Bliskom istoku i odluke OPEC+, koje bi mogle značajno utjecati na tržišne dinamike u 2025. godini.