Loader
Loader
Pronađite nas

Boeing prodao svoju firmu za proizvodnju izviđačke opreme

MMF upozorio SAD: Neophodno smanjenje budžetskog deficita i rastućeg duga

    Kina: Trgovinski pregovori sa SAD su važni, ali je multilateralizam rješenje problema

    Carine (AP Photo/Andy Wong)
    Euronews.ba/Reuters
    Objavljeno

    Kina je istakla danas da su trgovinski pregovori sa SAD važan korak ka premošćavanju jaza, ali je za izlaz iz globalnih trgovinskih previranja potreban multilateralizam.

    ADVERTISEMENT

    Kineska misija pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji na dvodnevnom sastanku Generalnog savjeta STO u Ženevi saopštila je da bi se na taj način najlakše pronašao izlaz iz trenutne situacije, prenosi Reuters.


    Kina je na sjednici Savjeta STO danas pozvala zemlje članice da stabilizuju trgovinske odnose i učvrste trgovinske mjere u skladu sa pravilima STO.


    "Unilateralne tarife i prijetnja 'recipročnim carinama' su kao dolivanje ulja na vatru, što je jednostavno pogrešno", navodi kineska misija u STO.


    Peking ističe da "otvoren, stabilan i na pravilima zasnovan međunarodni ekonomski i trgovinski poredak služi zajedničkim interesima svih".


    SAD su pozvale članice da se bave "neuspjesima u komercijalnim odnosima koji su izazvali ogromne trgovinske deficite", kao i na hitnu reformu sistema STO.


    "Multilateralni trgovinski sistem, kako je trenutno izgrađen, nije bio u stanju da odgovori na ozbiljne izazove sa kojima se sistem suočava", navodi se u američkom saopštenju.


    Dodaje se da članice STO nisu radile na ozbiljnim trgovinskim neravnotežama i netržišnim politikama koje je se opisuju kao suprotne principima STO.


    Reuters napominje da je 47 članova STO podržalo izjavu koju su na sastanku predložili Singapur i Švajcarska, čime se potvrđuje posvećenost podršci multilateralnom trgovinskom sistemu zasnovanom na pravilima.


    Kina i desetine drugih zemalja bile su pogođene nizom takozvanih recipročnih carina koje je američki predsjednik Donald Trump najavio u aprilu, prije nego što su 12. maja vođeni razgovori između dva glavna svjetska ekonomska rivalau cilju ublažavanja tenzija oko trgovinske neravnoteže.


    Vašington i Peking objavile su tada trgovinsko primirje, pri čemu su SAD smanjile dodatne carine koje su nametnule Kini na 30 odsto (sa 145 odsto), dok je Kina snizila svoje namete na 10 odsto sa 125.

    Možda će vam se svidjeti