Evropska komisija se nada da će zakazati sastanak između Ursule von der Leyen i Donalda Trumpa kada trgovinski pregovori daju rezultate.
Ursula von der Leyen i Donald Trump će nastojati da se sastanu u "pravom trenutku" kada sporazum o rješavanju carina koje je nametnuo američki predsjednik bude na stolu i spreman za potpisivanje, saopćila je Evropska komisija.
Obaveza o sastanku data je u subotu tokom sahrane pape Franje, kada su dvojica lidera podijelila ono što je opisano kao "kratka interakcija".
Razgovor je prekinuo dugotrajan period tišine koji je uznemirio Brisel i države članice i ostavio ključne diskusije u rukama nižerangiranih zvaničnika.
Prije njihovog susreta u Vatikanu, predsjednik Komisije nije razgovarao s Trumpom od njegovog povratka u Bijelu kuću. Međutim, Trump je u Ovalnom kabinetu ugostio druge lidere EU, poput Italijanke Giorgie Meloni i Irca Michaela Martina.
"Trenutno nema datuma za takav sastanak", rekla je u ponedjeljak Paula Pinho, glavna glasnogovornica Komisije.
"Izražen je interes. Pravi trenutak za to bit će kada se dogovori paket na nivou dva predsjednika."
Taj paket treba da pokrije "niz pitanja", a posebno carine, o kojima se trenutno pregovara na tehničkom nivou, objasnila je Pinho.
Cilj Komisije je da unaprijedi tehničke razgovore, da ih konkretizuje i pretvori u konkretan sporazum koji se može predstaviti von der Leyen i Trumpu.
Nisu dati nikakvi daljnji detalji o potencijalnom sastanku, poput moguće lokacije.
"Kada bude sazreo trenutak za diskusiju i dogovor na nivou dva predsjednika, na najvišem nivou između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, to će biti dobar trenutak za sastanak", rekla je glasnogovornica.
Trumpove sveobuhvatne tarife su ciljale gotovo svaku naciju na svijetu.
EU, izvozna sila, dobila je carinu od 20 posto na svu robu, što su zvaničnici u Briselu oštro nazvali "niti kredibilnim niti opravdanim". Bijela kuća je odvojeno uvela visoku carinu od 25 posto na uvoz čelika, aluminija i vozila i zaprijetila da će učiniti nešto slično s poluprovodnicima i farmaceutskim proizvodima.
Nakon pada berze i naglog porasta prinosa američkih obveznica, Trump je napravio zaokret i pristao na 90-dnevnu suspenziju svojih samozvanih "recipročnih carina". Kao rezultat toga, carina od 20 posto smanjena je na 10 posto, dok je zasebna carina od 25 posto ostala na snazi.
Von der Leyen je odgovorila odgađanjem, također za 90 dana, prvog niza protumjera EU, koje su bile osmišljene da ciljaju gotovo 21 milijardu eura u proizvodima proizvedenim u Americi.
"Želimo dati šansu pregovorima", rekla je ranije ovog mjeseca dok je ponavljala svoju ponudu za sporazum o carinama "nula za nula" na svu industrijsku robu.