Evropska tržišta su porasla nakon što je Trump pauzirao carine za nacije koje nisu uzvratile. Investitori su pozdravili ublažavanje trgovinskog stava, pri čemu su glavni indeksi širom kontinenta zabilježili svoje najjače rezultate u godinama.
Evropska tržišta su u četvrtak u ranom jutarnjem trgovanju održala historijski rast, prateći euforični nalet Wall Streeta nakon što je američki predsjednik Donald Trump neočekivano najavio 90-dnevnu pauzu na carine za zemlje koje nisu uzvratile na američke trgovinske mjere, isključujući Kinu.
Euro Stoxx 50, koji prati blue chip kompanije širom eurozone, skočio je 8,2% na skoro 5.000 poena, u skladu sa svojom najjačom sesijom od početka pandemije u martu 2020. Širi Euro Stoxx 600 porastao je za 7,4%, dok su nacionalni indeksi zabilježili sličan rast na cijelom kontinentu.
Njemački DAX ojačao je 8,5%, talijanski FTSE MIB porastao je za 8,4%, francuski CAC 40 je porastao za 8,6%, a španski Ibex 35 je porastao za 8,3%, sa svim pokazateljima koji su spremni zabilježiti svoje najveće jednodnevne dobitke u više od četiri godine.
Skup je uslijedio nakon dramatične promjene u američkoj trgovinskoj politici kasno u srijedu, kada je predsjednik Trump snizio carinske stope - zadržavši univerzalni 'recipročni' porez od 10% za sve nacije koje ne uzvrate, nudeći period od tri mjeseca za pregovore. U međuvremenu, carine na kineski uvoz podignute su na 125 posto kao odgovor na nedavne uzvratne mjere Pekinga.
"Trenutna situacija nije samo haotična, već je i luda", rekao je Carsten Brzeski, globalni šef makro sektora u ING-u.
“Iako bi ovo moglo donijeti kratkoročno olakšanje evropskim izvoznicima, šteta po povjerenje će potrajati”, dodao je.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen nazvala je ovaj potez "važnim korakom ka stabilizaciji globalne ekonomije", reafirmirajući predanost EU "konstruktivnim razgovorima sa SAD-om" i širem cilju "postizanja trgovine bez trenja i obostrano korisne".
Gian Marco Salcioli, šef globalne tržišne strategije u Intesa Sanpaolo, opisao je ovaj potez kao školski slučaj na rubu, strategiju koja uključuje proračunatu eskalaciju kako bi se suprotstavljene strane prisilile na pregovore, piše Euronews.com.
On je ukazao na stres na američkim trezorskim tržištima kao ključni okidač za promjenu tona Bijele kuće.
Povećanje prinosa, rekao je, izazvalo je crvena upozorenja u Washingtonu, što je navelo da se preispita trenutna putanja eskalacije tarifa.
Salcioli je doveo u pitanje je li kampanja dedolarizacije zaista kompatibilna s Trumpovom vizijom "Amerika na prvom mjestu", sugerirajući da je objava od srijede možda bila prvi značajni ustupak administracije pritisku tržišta.
"Ulagači u obveznice su zaštitnici obveznica u privredi... Dakle, ako fiskalne i monetarne vlasti neće regulisati ekonomiju, ulagači u obveznice hoće", rekao je analitičar Ed Yardeni.
Analitičari Goldman Sachsa odbacili su svoju prognozu recesije u SAD u srijedu, ubrzo nakon neočekivane promjene trgovinske politike predsjednika Trumpa.
Porast cijena dionica bio je širok na cijelom kontinentu. U indeksu Euro Stoxx 50, Deutsche Bank je porasla za 13,09%, Kering je dobio 12,93%, ASML Holding je porastao za 12,75%, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria je porastao za 12,20%, Siemens je dodao 12,15%, Philips je porastao za 11,95%, a UniCredit81 je dobio 71%, a Airredi81 je dobio 71%. Adidas je napredovao 11,68%.
Njemački DAX predvodio je Infineon, koji je porastao za 15,20%, a slijedi ga HeidelbergCement sa porastom od 14,46%. Puma je porasla za 13,45%, a Zalando za 12,72%.
U Italiji, Prysmian je zabilježio skok od 15,40%, Iveco Grupa 12,89%, Banca Generali 12,79%, a STMicroelectronics 12,63%.
Francuski CAC 40 ojačao je ArcelorMittal, koji je porastao za 13,56%, a slijedi ga Kering, koji je porastao za 12,93%. STMicroelectronics je zabilježio rast od 12,22%, Publicis je porastao za 12,18%, Airbus je dobio 10,95%, a Schneider Electric 10,26%.
Španski Ibex 35 zabeležio je rast Bankintera od 14,48%, dok je Banco Sabadell porastao za 11,88%. CaixaBank je porasla za 11,29%, a Banco Santander za 11,26%.