Grupa supermarketa Ahold Delhaize i Siemens Energy izjavile su da će američke uvozne carine dovesti do viših cijena jer će troškove prenijeti na kupce, dok je proizvođač specijalnog čelika voestalpine pozvao Brisel da uzvrati na carine koje prijeti uvesti Donald Trump.
Izvršni direktori diljem svijeta pokušavaju nadoknaditi troškove koje će uzrokovati potezi američkog predsjednika da uvede carine od 25% na aluminij i čelik te se nositi s promjenjivim američkim trgovinskim politikama koje prijete da će poremetiti industrije od automobila do potrošačkih dobara i energije.
U srijedu su Trumpovi trgovinski savjetnici finalizirali planove za uzvratne carine koje je američki predsjednik obećao uvesti na svaku zemlju koja naplaćuje carine na američke uvoze, povećavajući strah od širenja globalnog trgovinskog rata.
Ministri trgovine 27-člane Europske unije pripremali su se za videokonferenciju na kojoj će odrediti svoj odgovor nakon što je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila da će potezi protiv bloka "ostati bez odgovora".
Siemens Energy očekuje udarac zbog carina, s mrežom u Meksiku koja je najviše izložena dodatnim troškovima na opskrbu električnom opremom.
CEO Christian Bruch rekao je da ne može kvantificirati utjecaj, ali da će povećanja cijena biti prenesena na kupce, što odražava komentare drugih izvršnih direktora u posljednjim sedmicama.
Trumpova trgovinska politika dominirala je konferencijskim pozivima s medijima i investitorima tokom sezone zarada za četvrti kvartal.
Grupa supermarketa Ahold Delhaize očekuje da će američke carine na Meksiko i Kanadu dovesti do poskupljenja hrane i povrća, kao i papirnatih proizvoda, rekao je CEO grupe Frans Muller za Reuters.
Kompanija koja upravlja američkim lancima uključujući Food Lion, Stop & Shop i Hannaford, razmatra nabavu većeg broja proizvoda s zapadne obale i država poput Floride, ako meksički proizvodi postanu manje konkurentni, dodao je Muller.
"Ako budu postojale carine na meksičko voće i povrće ili kanadske papirnate proizvode, tada ćemo imati inflacijski učinak u tim kategorijama“, rekao je Muller u intervjuu.
Europske dionice nastavile su rast u srijedu, dosegnuvši rekordnu razinu, pokazujući određenu otpornost na nesigurno globalno trgovinsko okruženje.
Europski stratezi iz Barclaysa izjavili su u srijedu da prijetnje carinama trenutno izgledaju više kao pregovarački alat, iako još uvijek postoji rizik za dionice izložene carinama i devizama, poput automobila i osnovnih potrošačkih dobara.
"Obje bi mogle vidjeti olakšanje ako carine nisu tako loše kao što se strahovalo“, rekli su.
Izračuni banke sugeriraju da bi europske kompanije mogle pretrpjeti gubitak od 5-10% u prihodima zbog carina od 10% u "najgorem slučaju“.
Proizvođači čelika u Europi zabrinuti su zbog potencijalne nove poplave jeftinog čelika u EU, kao što se dogodilo 2018. godine tijekom prvog Trumpovog predsjedništva.
Austrijski proizvođač specijalnog čelika voestalpine pozvao je Europsku uniju da odmah poduzme protumjere i započne pregovore sa SAD-om u vezi s carinama.
Francuski proizvođač čelika Aperam pozvao je Brisel u utorak da intervenira kako bi ograničio uvoz ako američke carine na sav uvoz čelika i aluminija potaknu tvrtke da pošalju više tih proizvoda u Europsku uniju.
Predsjednik tajvanskog Foxconna, najvećeg svjetskog proizvođača ugovorene elektronike i glavnog proizvođača iPhonea za Apple, rekao je da može prilagoditi svoju proizvodnju novim američkim carinama.