Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Huti izvršili vazdušni napad na Izrael: "Dio odgovora na agresiju na Jemen"

    Dosijei MI5 otkrivaju: Kraljica Elizabeth II godinama nije znala o sovjetskom špijunu u palati

    Anthony Blunt (Izvor: Press Association via AP)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Anthony Blunt, kraljevski historičar umjetnosti, priznao je 1964. da je špijunirao za Sovjete, ali pokojnoj kraljici nije službeno rečeno o njegovoj prošlosti sve do 1973. godine.

    ADVERTISEMENT

    Kraljici Elizabeth II gotovo deceniju nije rečeno da je kraljevski historičar umjetnosti priznao da je sovjetski špijun, prema novootkrivenim dokumentima.


    Dosijei o Anthonyju Bluntu, jednom od najviših savjetnika pokojnog monarha, bili su dio dosijea obavještajne agencije MI5 s kojih je Britanski nacionalni arhiv u utorak uklonio tajnost, piše Euronews.com.


    Oni su bacili novo svjetlo na Cambridge Five, špijunski lanac povezan sa Univerzitetom Cambridge 1930-ih, čiji su članovi odavali tajne Sovjetskom Savezu iz srca britanskog obavještajnog establišmenta.


    Blunt, koji je bio dio tog špijunskog lanca, radio je kao nadzornik Queen's Pictures od 1945. do svog penzionisanja 1972. godine.


    Iako su dugo postojale sumnje u vezi sa Bluntom, ugledni historičar umjetnosti je tek 1964. priznao da je vodio dvostruki život, nakon što mu je obećan imunitet od krivičnog gonjenja. Priznao je da je predao informacije ruskoj špijunskoj agenciji KGB dok je radio kao viši oficir MI5 tokom Drugog svjetskog rata.


    Dvostruki agent je također rekao da je nakon rata bio u kontaktu s ruskom obavještajnom službom.


    U Bluntovom priznanju, on je izrazio "duboko olakšanje" što je postao čist, prema novoobjavljenim dosijeima, koji su također bacili svjetlo na to koliko je pokojna kraljica znala o prošlosti svog umjetničkog savjetnika.


    Jedan dopis pokazuje da je Martin Charteris, monarhov privatni sekretar, rekao šefu MI5 Michaelu Hanleyu 1972. da kraljica nije bila svjesna Bluntovog špijuniranja, rekavši da bi njeno informiranje "samo povećalo njene brige".


    Sljedeće godine, vlada Edwarda Heatha odlučila je službeno reći kraljici o Bluntu.


    Odluka je donesena jer je bivši špijun bio bolestan od raka i strahovalo se da će, nakon njegove smrti, mediji, ne bojeći se više potencijalnih tužbi za klevetu, objavljivati ​​priče o njemu, njegovom špijuniranju i radu za kraljevsku porodicu.


    Charteris je rekla da je tu vijest prihvatila "vrlo mirno i bez iznenađenja". Kraljica se zapravo "sjetila da je bio pod sumnjom još davno" ranih 1950-ih, dodao je.


    Međutim, Miranda Carter, Bluntov biograf, rekla je da misli da je kraljica znala istinu o Blantu mnogo ranije.


    Charterisova priča dala je monarhu "uvjerljivo poricanje", rekao je Carter. “Bilo bi strašno neugodno da je to izašlo i svi su znali da je znala”, dodala je.


    Blunt je konačno proglašen špijunom 1979. godine od strane tadašnje britanske premijerke Margaret Thatcher u Donjem domu. Stručnjak za umjetnost umro je sa 75 godina 1983. godine, nakon što mu je oduzeta viteška titula.


    Novoobjavljeni dosijei sadrže i informacije o drugim članovima zloglasne Cambridge petorke, koji su Rusima davali britanske državne tajne.


    Kim Philby, član špijunskog lanca, suočio se u Bejrutu 1963. sa svojim prijateljem i kolegama oficirom MI6 Nicholas Elliott, dok su se dokazi protiv njega gomilali.

    Možda će vam se svidjeti