Južnokorejska policija ispitala je danas šefa službe za zaštitu smijenjenog predsjednika Yoon Suk Yeola, nakon što su se dvije agencije sukobile u pokušaju policije da uhapsi Yeola.
Kancelarija za istraživanje korupcije među visokim zvaničnicima i policija planiraju drugi pokušaj dovođenja Yeola u pritvor dok zajednički istražuju da li je njegov kratkotrajni Dekret o vanrednom stanju 3. decembra predstavljao pokušaj pobune.
Služba za zaštitu predsjednika blokirala je prethodni pokušaj hapšenja Yeola u njegovoj zvaničnoj rezidenciji, koju nije napustio već nekoliko nedjelja.
Šef službe za zaštitu predsjednika Park Jong-joon izjavio je prije odlaska na saslušanje da je njegov zadatak da štiti predsjednika i upozorio na mogućnost "krvoprolića", u momentu kada kritičari tvrde da ova služba postaje privatna vojska smijenjenog predsjednika.
"Vjerujem da su mnogi građani duboko zabrinuti zbog trenutne situacije u kojoj se državne institucije sukobljavaju i suočavaju jedna s drugom. Ne mislim da je trenutni proces u kojem se predsjednik pokušava uhapsiti pravi pristup. Iskreno se nadam da će istraga biti vođena na način koji odgovara dostojanstvu nacije", rekao je Jong-joon.
On je inače ignorisao dva poziva da se pojavi na ispitivanju zbog optužbi za ometanje pravde, nedjelju dana nakon što su njegove snage izbacile desetine istražitelja za borbu protiv korupcije i policajaca iz predsjedničke rezidencije.
Kancelarija za borbu protiv korupcije i policija obećali su drugi, snažniji pokušaj da uhapse Yeola, upozorivši da bi članovi službe za zaštitu predsjednika mogli biti uhapšeni ako se nađu na putu.
Smijenjeni predsjednik i dalje je zatvoren u svojoj zvaničnoj rezidenciji u Seulu, gdje je služba za zaštitu predsjednika utvrdila dvorište bodljikavom žicom i redovima vozila koja blokiraju puteve.
Yeol je 3. decembra kratkotrajno proglasio vanredno stanje i rasporedio trupe da opkole Nacionalnu skupštinu, a mjera je trajala samo nekoliko časova, prije nego što su poslanici uspjeli da prođu kroz blokadu i glasaju za ukidanje vanrednog stanja.
Njegova predsjednička ovlašćenja su suspendovana nakon što je Skupština, u kojoj većinu ima opozicija, 14. decembra glasala za njegovu smjenu i optužila ga za pobunu.
Njegova sudbina sada zavisi od Ustavnog suda, koji je započeo razmatranje da li će ga zvanično smijeniti sa funkcije ili odbaciti optužbe i vratiti ga na položaj.