SAD su u dva navrata prije početka rata u Ukrajini 2022, u septembru i decembru 2021, poslale Kijevu veliku količinu naoružanja kako bi obezbijedile da ta zemlja bude sposobna da se odbrani od predstojeće ruske invazije, izjavio je odlazeći državni sekretar SAD Antony Blinken.
Blinken je u intervjuu za The New York Times rekao da su zvaničnici SAD shvatili da će se invazija Ukrajine dogoditi, zbog čega su htjeli da se uvjere da su saveznici i Ukrajina spremni.
"Uvjerili smo se da smo mnogo prije ruske agresije, počevši od septembra i ponovo decembra (2021), tiho poslali dosta oružja Ukrajini kako bismo bili sigurni da imaju pri ruci ono što im je potrebno da se brane, stvari kao što su (rakete) 'Stingers', 'Javelins', koje su bile ključne u sprečavanju Rusije da zauzme Kijev, da preokrene zemlju, izbriše je sa mape", rekao je Blinken.
On je istakao da je nekoliko faktora uticalo na to koje oružje je poslato Kijevu, uključujući da li ukrajinski vojnici umiju da rukuju njime, da li umiju da ga održavaju, kao i da li je to oružje dio ''koherentnog plana''.
Oglasila se Moskva
Rusija je postavila za cilj da demilitarizuje Ukrajinu tokom specijalne vojne operacije upravo zato što su SAD tajno usmjeravale oružje Kijevu prije 2022. godine, rekla je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Maria Zakharova.
Komentarišući izjavu američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena da su SAD isporučile veću količinu oružja Ukrajini između septembra i decembra 2021. godine, Zakharova je istakla da Rusija o tome govori već dugi niz godina.
"O tome kako SAD i Velika Britanija isporučuju oružje u Ukrajinu, o beskrajnim NATO vježbama u Crnom moru uz narušavanje ruskih granica i opasno približavanje vojnih aviona zapadnih država civilnim avionima u vazdušnom prostoru naše zemlje", napomenula je Zakharova.
Ona je istakla da je upravo zbog toga jedan od ciljeva specijalne vojne operacije demilitarizacija Ukrajine i osiguranje bezbjednosti zemlje.